سرپرست معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی گفت: در اجرای این طرح 900نفر از مردم آق قلا که بر اثر سیل بیشترین آسیب را دیده بودند شناسایی شده اند و قرار است به هر یک از این افراد 20رأس گوسفند به ارزش 70میلیون تومان به صورت وام قرض الحسنه با بازپرداخت 60ماهه و 9ماه تنفس ارائه شود.

به گزارش خبرگزاری زیارت نیوز،صادقی افزود: افزون بر این ۵سال خدمات رایگان فنی، تخصصی و دامپزشکی مؤسسه دامپروري صنعتي آستان قدس رضوي هم به آنها ارائه می شود.

وی همچنین از ایجاد مجتمع پشتیبان اشتغال دام سبک با سرمایه گذاری ۸۰میلیارد ریالی معاونت محرومیت زدایی آستان قدس رضوی برای حمایت خوراک دام‌های سبک خبر داد تا دامپروران این طرح مجبور به گران خریدن جیره دام‌های خود نشوند.

سرپرست معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی گفت: تاکنون ۱۵۰جایگاه دام از ۹۰۰جایگاه ساخته شده است و از حدود یک ماه آینده روند اهدای دام‌ به سیل‌زدگان آق قلا آغاز می شود.

صادقی افزود: در اولین مرحله دو هزارو ۸۰۰دام به ۱۴۰نفر از افراد واجد شرایط در روستای “چن سویلی” آق قلا تحویل داده خواهد شد و دامها پیش از تحویل به افراد ۴۵ روز قرنطینه و ایزوله می‌شوند تا از نظر میکروبی پاکسازی شوند.

وی اصلاح نژاد برای دوقلوزایی دام‌ها را از برنامه‌های در دست اقدام برای افزایش بهره‌وری و سودآوری بیشتر دامداران این طرح معرفی کرد و گفت:در قالب این طرح با استفاده از ژن‌های “قوچ هموزیگوت نژاد برولا” از کشور نیوزیلند که چند قلو زاست قوچ‌های بومی افشاری اصلاح نژاد و دوقلوزا می‌شوند.

سرپرست معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس گفت: این اقدام موجب افزایش تولیدات دام سبک در منطقه و افزایش تولید گوشت قرمز برای دامداران خواهد شد.

صادقی افزود: پس از وقوع سیل فروردین‌ در شمال کشور و ارائه خدمات فوری آستان قدس رضوی به مردم آن منطقه  تلاش شد با توجه به سیاست‌های محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی و با هدف رشد اقتصادی، ایجاد رفاه اجتماعی و افزایش درآمد سرانه مردم مناطق سیل زده شمال کشور، موضوع ایجاد اشتغال در دستور کار قرار گیرد.

وی گفت: با بررسی گزینه‌های متعدد ایجاد اشتغال از جمله پرورش ماهی، میگو، صنایع دستی، بوم گردی، صنایع تبدیلی شیر شتر که در گمیشان وجود دارد با توجه به مزیت‌های رقابتی شمال کشور، وجود چراگاه‌ها و مراتع‌ گسترده و تخصص و تجربه مردم منطقه، موضوع دامپروری در دستور کار قرار گرفت و شهرستان آق قلا به عنوان اجرای پایلوت طرح دامداری سبک برای اشتغال‌زایی انتخاب شد.

نخستین مجتمع صنعتی پشتیبان دام سبک شرق کشور امروز با حضور قائم مقام تولیت آستان  قدس رضوی و به همت معاونت محرومیت زدایی و موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی افتتاح شد.

این مراسم  با حضور مدیران سازمان اقتصادی رضوی، مدیران معاونت محرومیت زدایی آستان قدس رضوی، مسئولان استان گلستان، مسئولان قرارگاه جهادی امام رضا(ع) و همچنین جمعی از خانواده های سیل زده شهرستان آق قلا برگزار شد.

انتهای پیام//ب