آیین وقف‌نامه‌ای گرامی‌داشت ولادت پر برکت امام حسن مجتبی(ع) در کتابخانه و موزه ملی ملک بزرگترین موقوفه فرهنگی آستان قدس رضوی در تهران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری زیارت نیوز به نقل از آستان نیوز، مراسم گرامی‌داشت فرخنده زادروز امام حسن مجتبی(ع) با حضور جمعی از مردم فرهنگ‌دوست و برنامه‌های گوناگون هم‌زمان با شب پانزدهم ماه مبارک رمضان در کتابخانه و موزه ملی ملک موقوفه یادگار حاج حسین آقا ملک در پایتخت برپا شد.

 

برگزاری این آیین وقف‌نامه‌ای به سنت هر ساله مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک و به سفارش زنده‌یاد حاج حسین آقا ملک از اذان مغرب آغاز شد. سخنرانی، اجرای نواهای آیینی و مذهبی و مراسم افطار، از جمله برنامه‌های این جشن وقف‌نامه‌ای به شمار می‌آید.

 

مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، نخستین موزه-خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه‌های خطی با هزاران جلد کتاب و نسخه خطی و آثار تاریخی به گواهی نام‌داران فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی، یکی از بزرگ‌ترین و کارآمدترین گنجینه‌های فرهنگی- تاریخی این سرزمین محسوب می‌شود.

 

قرآن منسوب به دست‌خط مبارک امام حسن مجتبی(ع) که به خط کوفی در ۲۰ ورق از پوست آهو با حاشیه آهار مهره و ابعاد ۱۵ × ۸/۲۰ سانتی‌متر در قرن دوم هجری قمری کتابت شده، یکی از آثار کم‌نظیر خطی کتابخانه و موزه ملی ملک است. نوع جلد این اثر بیاضی مقوا با رویه پارچه قرمز است.

 

بر اساس وقف‌نامه حاج حسین آقا ملک، هفت جشن شامل گرامی‌داشت میلاد با سعادت پنج تن آل عبا(ع)، ولادت پربرکت امام هشتم(ع) و بعثت رسول اکرم(ص)، در کنار مراسم سوگواری شهادت امام حسین(ع) و یارانشان در دهه اول محرم؛ به عنوان هشتمین آیین وقف‌نامه‌ای، با دعوت از اقشار مختلف جامعه در این موقوفه برگزار می‌شود.

 

کتابخانه و موزه ملی ملک در سال ۱۳۱۶ خورشیدی بر بارگاه ملکوتی رضوی وقف شده است و در حال حاضر همه روزه جز تعطیلات رسمی، از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۶:۴۵(پنج‌شنبه‌ها تا ساعت ۱۵:۴۵)، به نشانی تهران، میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد (میدان مشق)، آماده میزبانی علاقه‌مندان است.

 

انتهای پیام// ب