معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی جزئیات تعطیل شدن پارکینگ‌های زیرگذر حرم را ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار زیارت نیوز، سید خلیل منبتی در نشست خبری با رسانه‌ها در پاسخ به سؤالی درباره آخرین تصمیمات اخذشده برای تعطیلی این پارکینگ‌ها و افزوده شدن آن‌ها به اماکن حرم مطهر رضوی اظهار کرد: طرح جمع‌آوری پارکینگ‌ها در زیرگذر حرم چند سال است که مطرح‌شده اما هنوز اجرایی نشده ، دراین‌باره جلسات مختلفی با مدیریت شهری، نیروهای انتظامی و امنیتی و دیگر دستگاه‌های مرتبط برگزارشده و همه موافق بوده‌اند که پارکینگ‌های زیرگذر حرم مطهر باید جمع‌آوری شود، چراکه مسیرهای ورودی به حرم در ایام تابستان با ترافیک سنگینی روبه‌روست.

وی با اشاره به‌پیش بینی‌های انجام‌شده برای اجرای این طرح تصریح کرد: این‌گونه نیست که بگوییم با جمع‌آوری پارکینگ‌ها و مسدود شدن زیرگذر، زائران امام رضا(ع) اذیت می‌شوند زیرا بخش عمده‌ای از زائران بدون استفاده از وسایل نقلیه شخصی برای زیارت به حرم مطهر می‌آیند.

معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی بابیان این‌که طبق گزارش سازمان حمل‌ونقل و ترافیک در ورودی‌های حرم مطهر بیش از ۷۵ درصد زائران، پیاده به سمت حرم مطهر رضوی می‌آیند تصریح کرد: بیش از ۸۶ درصد خودروهای پارک شده در پارکینگ‌های حرم مطهر پلاک مشهد هستند.

وی با اشاره به بررسی‌های انجام‌شده در این زمینه افزود: متوسط زمان استفاده از پارکینگ‌های زیرگذر باید یک ساعت باشد اما این میزان استفاده از ۸ ساعت عبور کرده که با بررسی انجام‌شده مشخص شد، بیشتر ماشین‌های پارک شده در این پارکینگ‌ها خودروهای کسبه اطراف حرم مطهر رضوی بوده است.

منبتی همچنین با اشاره به مزایای اجرای این طرح، تأکید کرد: اگر هم اعتراضی به بسته شدن پارکینگ‌های زیرگذر وجود داشته باشد، اول‌ازهمه باید خود ما اعتراض کنیم چراکه در معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی بیش از چهار هزار حقوق‌بگیر و خادم داریم و طبیعتاً بسیاری از آن‌ها از پارکینگ‌های حرم استفاده می‌کنند.

وی همچنین با اشاره به طرح ترافیکی محدودیت تردد در مرکز و ممنوعیت تردد در خیابان‌های منتهی به حرم رضوی عنوان کرد: طی صحبت‌هایی که با مدیریت شهری شده ، در اجرای مرحله اول این طرح فقط اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها اجازه تردد در مسیرهای ورودی حرم را دارند و در مرحله بعدی این‌ها نیز حذف می‌شوند.

معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی در خصوص زمان اجرای این طرح ابراز کرد: هنوز زمان دقیق آن مشخص نشده اما اگر بخواهیم این طرح را اجرایی کنیم ایام نوروز امسال بهترین زمان برای اجرای این طرح است.

وی بابیان اینکه تمهیدات لازم برای تسهیل حمل‌ونقل زائران نیز پیش‌بینی‌شده است، خاطرنشان کرد: برای سهولت تردد زائران بیش از ۲۰۰ مینی‌بوس زائر بر سفارش دادیم که خدمات حمل‌ونقل در مسیرهای ورودی به حرم مطهر را انجام دهند.