اولین موزه زنده زیارت هم‌زمان با سالروز میلاد حضرت زینب(س) و ایام چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در مشهد افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار زیارت نیوز، حجت‌الاسلام حجت گنابادی نژاد ، رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی در مراسم افتتاحیه اظهار کرد: اینجا مدل جدیدی از موزه را شاهد هستید که مخاطب به‌صورت زنده و پویا می‌تواند صحنه‌ها را درک کند، این موزه در هفت محور انبیا، اهل‌بیت(ع)، امام رضا(ع)، آداب زیارت، مفاخر مشهد و انقلاب اسلامی با محوریت مشهد و امام رضا(ع) فعالیت خواهد کرد.

وی افزود: موزه زنده زیارت یکی از رویدادهایی است که می‌تواند بخشی از اوقات زائر را که در بیرون از حرم سپری می‌شود درزمینهٔ معرفت افزایی به کار گیرد.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی در ادامه تصریح کرد: یکی از دستاوردهای اخیر آستان قدس رضوی، مدل مدیریت و موضوع بهره‌وری از اماکن است، در سه سال گذشته بیش از یک‌میلیون مترمربع به فضاهای فیزیکی آستان قدس در حوزه فرهنگی اضافه‌شده و بیشتر این مکان‌ها درگذشته وجود داشته‌اند؛ اما کارکرد فرهنگی نداشتند.

وی با اشاره به این‌که چهار مجموعه بزرگ فقط در سه سال گذشته درزمینهٔ مأموریت‌های فرهنگی برای زائران و مجاوران سازمان‌دهی شده است، عنوان کرد: موزه زنده زیارت، در مکان سابق کارخانه نخریسی آستان قدس که سال‌ها بود با تغییر مکان این کارخانه به‌عنوان انبار کالا استفاده می‌شد، درزمینهٔ مأموریت فرهنگی آستان قدس راه‌اندازی شد.

حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی ، تولیت آستان قدس رضوی نیز در این مراسم اظهار کرد: یکی از امور ضروری در شهر مشهد ایجاد زمینه فرهنگی در کنار زیارتی بودن آن است، اماکن معرفتی و فرهنگی در کنار حرم مطهر یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای شهر مشهد بوده، تاریخ تمدن اسلامی باید حفظ شود و این پروژه می‌تواند به این موضوع کمک کند.

وی بابیان این‌که باید به زائران و مجاوران بصیرت داده شود و با آموخته‌های امام رضا(ع) و تاریخ گذشته آشنا شوند، افزود: امروز باید از ظرفیت‌های موجود در مشهد به‌عنوان خدمت به زائران استفاده شود، آستان قدس به لطف وجود بارگاه منور رضوی برکت ویژه‌ای داشته و باید زائران علاوه بر خدمات زیارتی از خدمات فرهنگی نیز برخوردار باشند و وظیفه آستان قدس بهره‌برداری از اماکن آستان به برترین شکل است.