تولیت آستان قدس رضوی گفت: امنیت ایران، عراق و سوریه مرهون تلاش‌ها، فداکاری‌ها و تدبیرهای سردار شهید حاج قاسم سلیمانی است.

به گزارش خبرگزاری زیارت نیوز، حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی در مراسم گرامیداشت هفتمین روز شهادت حاج قاسم سلیمانی و شهدای مقاومت که در مصلی امام علی(ع) شهر کرمان برگزار شد، با بیان اینکه این اجتماع عظیم و باشکوه برای مردانی است که تجسم عینی آیه شریفه «مِنَ‌ الْمُؤْمِنِينَ‌ رِجَالٌ‌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ‌ عَلَيْهِ‌ فَمِنْهُمْ‌ مَنْ‌ قَضَى‌ نَحْبَهُ‌ وَ مِنْهُمْ‌ مَنْ‌ يَنْتَظِرُ وَ مَا بَدَّلُوا تَبْدِيلاً» بودند، اظهار کرد: برای خانواده‌های بزرگواری که عزیزانشان را در مراسم تشییع حاج قاسم سلیمانی از دست دادند، از خداوند تبارک و تعالی طلب رحمت و مغفرت می‌کنم و امیدوارم خداوند متعال روح بلند جانباختگان را با شهدای کربلا محشور نماید و برای خانواده‌های محترم و بازماندگان معزز صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت دارم.

وی با بیان اینکه سردار سلیمانی ویژگی‌های معنوی و شخصیتی برجسته‌ای داشت که اینگونه دل‌های مردم در فراق و شهادت او سوخت و اشکشان جاری شد، اظهار کرد: حاج قاسم قهرمان و شجاع بود، همه ما مدیون حاج قاسم هستیم، امنیت ایران، عراق و سوریه مرهون تلاش‌ها، فداکاری‌ها و تدبیرهای حاج قاسم است، اما اینها به تنهایی نمی‌تواند بین یک قهرمان و فرمانده بزرگ و مردم ارتباط عاطفی و پیوند روحی و عمیق و ناگسستنی ایجاد کند پس حاج قاسم دارای چه خصوصیاتی بود؟

* سردار سلیمانی امتداد نسل عمار و ذوالشهادتین

حجت الاسلام والمسلمین مروی تصریح کرد: حاج قاسم امتداد نسلی بود که امام علی(ع) برای آنان پس از جنگ صفین در مسجد کوفه اشک ریخت و فرمود «آنچه را از قرآن در زندگی می‌دانستند به آن عمل کردند»؛ حاج قاسم امتداد نسل عمار، ذوالشهادتین و ابن تیهان است که امیرالمؤمنین(ع) برای فراق آنها اشک می‌ریزد و افسوس می‌خورد.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: حاج قاسم اهل سداد و استحکام بود؛ مؤمن هم در عمل محکم و سدید است و هم در فکر و اندیشه دارای قوت و استحکام است، عمل سدید یعنی انسان عمل را خوب انجام دهد و پای آن بایستد و سختی‌ها، دشواری‌ها، کمبودها و خطرها را تحمل کند اما از آن عمل عقب نشینی نکند.

وی ابراز کرد: حاج قاسم مصداق سخن امام علی(ع) بود که می‌فرمایند «عمل را آغاز کنید، به سرانجام برسانید و ثابت قدم باشید»، فعل صحیح، رأی صحیح و عمل صحیح از خصوصیات حاج قاسم بود و همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند حاج قاسم برای هر کارش استدلال داشت و دارای فکر سدید بود.

حجت الاسلام والمسلمین مروی تصریح کرد: حاج قاسم هرگز از روی هیجانات تصمیم نمی‌گرفت و اهل استدلال و منطق بود، خطی را که ایشان از دوران نوجوانی و جوانی آغاز کرد تا روز آخر و لحظه شهادت آن خط نورانی و مبارک را بدون کمترین تزلزل و تردیدی ادامه داد.

وی گفت: خیلی‌ها در دوران دفاع مقدس در کنار حاج قاسم و حاج قاسم‌ها بودند، اما بعد مسیرشان عوض شد اما حاج قاسم در همان مسیر با قدرت و استحکام باقی ماند تا شهید شد.

انتهای پیام//ب