انتخابات ناموس سیاسی ما است، من آخرت خودم را برای دنیای کسی به فروش نخواهم گذاشت، رعایت مر قانون و اصل بی‌طرفی بسیار مهم است. از رای مردم حفاظت می‌کنیم زیرا رای مردم در دست ما امانت است.

وزارت کشور دو وظیفه ذاتی دارد و یک وظیفه دیگر نیز به آن افزوده شده است. وظیفه اول و اولویت اصلی، امنیت داخلی است، با وجود اینکه برخی کشورهای ناامن در حاشیه مرزهای ما هستند اما در منطقه‌ای امن زندگی می‌کنیم. وفاق و صمیمیت خوبی بین ارکان امنیتی شهر وجود دارد. موضوع دوم انتخابات است که قانون در بسیاری موارد قابل تفسیر بوده و تنها موردی که نمی‌توانیم قانون را تفسیر کنیم، قانون انتخابات بوده که موظف به انجام آن هستیم. وظیفه سوم مسائل اجتماعی بوده که توجه به حوزه‌های اجتماعی دغدغه مقام مقام معظم رهبری، رئیس‌جمهور و وزیر کشور است.

در بحث انتخابات باید بستر حضور حداکثری فراهم شود، جلسات تعاملی با هیات نظارت و نیروی انتظامی برگزار کردیم. هیات‌‎های اجرایی، هیات‎های نظارت و امنیت انتخابات سه رکن اصلی است. آمادگی داریم و بستر فراهم است. از ۱۰آذر به مدت ۷ روز ایام ثبت نام و مراجعه متقاضیان و داوطلبان به فرمانداری بوده که بستر برای استقبال فراهم است. در دوره‌های گذشته ۱۵ منطقه انتخاباتی داشتیم که امسال به ۱۹ منطقه تقسیم کردیم و ۱۹ نفر به عنوان نماینده فرمانداری توسط هیات نظارت انتخاب شدند، حضور به موقع نیروی انتظامی موضوعی بوده که با آقای تقوی جلساتی برگزار کردیم.

جلساتی نیز برای نمایندگان ۱۹گانه برگزار و با هم آشنا شدند، محل شعبه اخذ رای و تعداد شعب نیز پیش‌بینی شده است. بعد از ۱۰ آذر، انتخاب هیات اجرایی را شروع می‌کنیم. کمیته حمل و نقل و امنیتی نیز شکل گرفته است. ۹ کمیته فعالیت خود را شروع کردند و هر هفته جلسه ستاد انتخابات برگزار می‌شود. آمادگی برگزاری تمام الکترونیک انتخابات در مشهد را داریم و منتظر نظر وزارت کشور هستیم که اگر این اتفاق نیفتاد، دستگاه‌های احراز هویت را در اختیار ما قرار دهند. امسال دوره‌های آموزشی فرمانداران و بخشداران سراسر کشور به مدت چند هفته در مشهد برگزار شد.

انتخابات ناموس سیاسی ما است، من آخرت خودم را برای دنیای کسی به فروش نخواهم گذاشت. رعایت مر قانون و اصل بی‌طرفی بسیار مهم است. ما در ۲ اسفند انتخابات باشکوه و ارزشمندی خواهیم داشت. از رای مردم حفاظت می‌کنیم زیرا رای مردم در دست ما امانت است.

صندوق‌ها و تعداد شعب اخذ رای را در حوزه شهرستان مشهد افزایش دادیم، تعرفه را نیز در حدی پیش‌بینی کردیم که نگرانی برای توزیع نداشته باشیم، بنابراین دغدغه‌ای برای تعرفه نداریم، متولی برگزاری انتخابات هیات اجرایی است که از معتمدین، روحانیون و افراد بااخلاق، متدین، با اشراف و افرادی انتخاب می‌شوند که سه سال ساکن منطقه باشند. لیست ما تقریبا آماده است، برای انتخاب این ۳۰ نفر در چارچوب قانون باید پیش برویم و افراد باید موثر باشند، هیات‌های اجرایی از اقشار مختلف انتخاب خواهند شد و همسو با دولت و نظام هستند.

از همه استدعا دارم قانون را رعایت کنند، اجازه نخواهیم داد برخی تخلف انتخاباتی کنند. هیات بازرسی ما فعالیت خود را شروع کرده و در حال رصد فعالیت افراد و نشست‌ها هستیم. برخی فعالیت‌ها، نشست‌ها و گفت‌وگوها مانند احزاب باید وجود داشته باشد تا مشارکت افزایش یابد. ما کارهای خارج از چارچوب قانون را تذکر خواهیم داد.

در خصوص آسیب‌شناسی انتخابات ۹۴ و ۹۶، نیز باید گفت؛ آسیب‌شناسی انجام شده که نقاط قوت زیادی داشتند. نقاط قوت شناسایی و احصا شده که آن‌ها را در اختیار کمیته‌‎ها گذاشتیم. حضور به موقع برخی عوامل انتخابات یکی از موضوعاتی است که در نظر گرفتیم. تعرفه‌ها در مناطق با جمعیت بیشتر، بیشتر توزیع می‌شود، شعبه‌ اخذ رایی که تعداد رای بالایی داشته، در کنارش شعبه دیگری قرار دادیم.

*فرماندار مشهد