عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه با بیان اینکه ارتباط امام حسن مجتبی علیه‌السلام با قرآن ارتباط محکمی بود، گفت: انس با قرآن مهم‌ترین درس سیره حسنی برای امت اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری زیارت نیوز به نقل از پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه (س)، حجت الاسلام رفیعی در محفل سخنرانی پیش از آیین ترتیل خوانی قرآن کریم که در شبستان بزرگ امام خمینی (ره) حرم مطهر برگزار شد، با اشاره به شاخصه‌های شخصیتی امام حسن مجتبی (ع) افزود: رسول خدا صلی‌الله علیه و آله می‌فرمایند” امام حسن مجتبی (ع) میوه دل من هستند، هرکس ایشان را آزار دهد، مرا آزار داده و هرکس ایشان را دوست بدارد؛ مرا دوست داشته است”.

 

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه افزود: همچنین در شأن و جایگاه امام حسن مجتبی (ع) رسول اکرم(ص) فرموده است”حسن محبوب من است”.

 

حجت الاسلام رفیعی تصریح کرد: امام حسن مجتبی(ع) ارتباط محکمی با قرآن کریم داشتند و همواره مردم را به وسیله آیات قرآن کریم به صراط مستقیم هدایت می‌کردند.

 

وی ادامه داد: متأسفانه در جامعه امروز شوخی‌ها و ضرب‌المثل‌های زیادی در میان مردم رایج است که نه تنها ریشه قرآنی نداشته بلکه زشت است و بنابراین پیشنهاد می شود به عنوان پیرو امام حسن (ع) آیات کوتاه قرآن کریم را جایگزین این ضرب المثل ها کنیم.

 

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه انس با قرآن را از مهم‌ترین درس‌های سیره حسنی برای امت اسلامی دانست و گفت: آیه مباهله، آیه تطهیر و آیات سوره انسان از آیاتی هستند که یکی از مصداق‌های آن امام حسن مجتبی (ع) است.

 

حجت الاسلام رفیعی با بیان اینکه فهم امام حسن مجتبی(ع) از قرآن کریم فهمی عمیق بود، تصریح کرد: شیوه برخورد امام حسن مجتبی (ع) با مردم و ارشاد آن‌ها به وسیله آیات قرآن کریم این مدعا را به خوبی اثبات می‌کند.

 

وی حلم و آرامش فکری را از دیگر شاخصه‌های اخلاقی امام حسن مجتبی (ع) عنوان کرد و گفت: در قرآن کریم واژه حلیم ۱۵ مرتبه بیان شده که ۱۱ مرتبه آن اشاره به حلیم بودن خداوند داشته، دو مرتبه به حلیم بودن حضرت ابراهیم (ع)اشاره دارد و ۱ مرتبه حلم حضرت اسماعیل و حضرت شعیب (ع) مورد تأکید قرار گرفته است.

 

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه افزود: حلم به معنای خویشتن‌داری در موقعیت خشم و غضب است.

 

حجت الاسلام رفیعی بیان کرد: هیچ‌چیز مانند علم و حلم به انسان عزت نمی‌دهد و هیچ‌کس به اندازه انسان‌های حلیم و اهل علم در نزد خداوند محبوب نیست.

 

وی با بیان اینکه زینت حلم، علم است، یادآور شد: تلاوت سوره عصر، استغفار را از مهم‌ترین راهبردهایی عنوان کردند که انسان را حلیم می‌کند.

 

انتهای پیام// ب