با توجه به استقبال بالایی که امروزه از سمت گردشگران خارجی صورت می‌گیرد حدود 40 درصد ظرفیت کل استان در اختیار این گردشگران قرار گرفته است که برای توسعه گردشگری مذهبی و زیارتی منبع خوبی است و ما به این اعتقاد داریم که تمرکز در مشهد بر روی گردشگری زیارتی و مذهبی است.

* یوسف بیدخوری

در حال حاضر با توجه به ظرفیت خوبی که در حوزه گردشگری خراسان رضوی وجود دارد تمرکز ما بیشتر بر واحدهای اقامتی و فضاهایی است که می‌تواند در خدمت گردشگر باشد. در مشهد به اندازه تمام کشور واحد اقامتی داریم.

بحث تمرکز فعالیت‌ها در مشهد، بحثی است که سعی کرده‌ایم در سایر نقاط استان نیز به آن توجه شود؛ در حال حاضر به حدود ۵۹ اقامت‌گاه بوم‌گردی مجوز داده شده است، توجه ویژه‌ای به بحث موزه‌ها در شهرستان‌های استان کرده‌ایم، به آسبادهای نشتیفان نیز توجه کرده‌ایم و به دنبال جهانی کردن آن هستیم و میل رادکان می‌تواند یکی از نمادهایی در زمینه نجوم و تعیین اولین روز سال باشد فعالیت کرده‌ایم، البته یک سری از کارها در گذشته به صورت پراکنده انجام شده بود که در حال حاضر ما به دنبال آن هستیم تا آن‌ها را منسجم‌تر کنیم و در استان گسترش دهیم و سعی کرده‌ایم در ر شهری نسبت به فضای آن کاری انجام دهیم. 

به دنبال این هستیم که مذهبی بودن مشهد مخدوش نشود

ما سعی می‌کنیم فعالیت‌هایمان را منسجم‌تر برنامه‌ریزی کنیم چرا که پراکندگی و غیرمنسجم بودن برنامه‌ها در سطح استان به نفع توسعه گردشگری نیست؛ ما به دنبال این قضیه هستیم که زیارتی بودن و مذهبی بودن مشهد مخدوش نشود کما این‌که معتقدیم بسیاری از کارهایی که انجام می‌دهیم نوعی خدمت به زائر امام‌رضا(ع) است به این شکل که مسافرانی که به مشهد سفر می‌کنند در واحدهای اقامتی که ما فراهم کرده‌ایم اقامت می‌کنند.

حضور مسافران در مشهد اول به دلیل اعتقاد مذهبی بودن و زیارتی بودن شهر مشهد است و ما هم‌چنین ما سعی‌ کرده‌ایم در جهت توسعه فعالیت‌های صنعت گردشگری، فضاهای مختلف را در استان تبلیغ و فعالیت کنیم، برای مثال امسال برای اولین بار تقویمی از نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها در سطح شهرستان‌های استان را مطرح کرده‌ایم و چیزی نزدیک به ۸۵ رویداد در شهرستان‌ها داریم که یکی از مبناهای ارزشیابی مدیران ما در شهرستان‌ها و حتی ستادهای اجرایی خدمات سفر در شهرستان‌های استان است.

این‌که چه میزان توانسته‌ایم در سایر حوز‌های مرتبط با گردشگری فعالیت کنیم و فعالیت بومی که فقط مردم خود آن منطقه در برنامه‌های حضور پیدا کنند را به تنهایی قبول نداریم بلکه قصد داریم این موارد با مشارکت و همراهی دفاتر خدمات مسافرتی و علاقه‌مندان به صنعت گردشگری در شهرستان‌های استان اتفاق بیافتد و امیدواریم با توجه به این‌که استان خراسان رضوی در صنعت گردشگری مورد اقبال قرار گرفته است و نیمی از گردشگران خارجی و زائران به این استان سفر می‌کنند امسال افزایش ۵۰ درصدی گردشگران خارجی را داشته باشیم.

۴۰ درصد ظرفیت واحدهای اقامتی مربوط به گردشگران خارجی است

با توجه به ‌این‌که در حال حاضر میانگین اشغال واحدهای اقامتی ما بیش از ۸۰ درصد است که ۴۰ درصد آن مربوط به اقامت گردشگران خارجی می‌شود این مسئله ظرفیت خوبی است تا ما بتوانیم از موضوع استفاده کنیم و برخی از مسائلی که مطرح می‌شود نباید این موضوع را کم رنگ کند و باعث شود به موضوع زیارت و زائر کم توجهی کنیم و قصد داریم در سایر استان‌ها نیز در سایر حوزه‌ها فعالیت کنیم. 

* سرپرست معاونت گردشگری خراسان رضوی