معاون اقتصادی آستان قدس رضوی گفت: تامین امنیت غذایی از اولویت‌ها و رویکردهای این استان مقدس است.

به گزارش خبرگزاری زیارت نیوز، سیدرضا فاطمی امین روز چهارشنبه در همایش “رویکرد علمی و نوآورانه آستان قدس رضوی در شکوفایی اقتصاد” افزود: در حوزه اقتصادی مشکلات نهادی داریم که به معنای قوانین و ضوابط محیطی است و به معنای کمبود ماشین‌آلات و امکانات سخت افزاری نیست لذا باید زیرساخت‌های نرم را بسازیم و محیط کسب و کار و رقابت پذیری را مهیا کنیم.

وی ادامه داد: در این راستا باید یک سری کسب و کارهای جدید ایجاد کنیم و روش‌های کهنه و غیر پاسخگو را متوقف و تغییر دهیم .

وی گفت: در حوزه تامین غذا دچار مشکل و نیازمند بازنگری در روش‌ها هستیم، ۷۰ درصد خوراک دام کشور وارداتی است و ۷۰ درصد قیمت مواد پروتئینی و لبنی وابسته به قیمت خوراک دام است.

فاطمی امین افزود: ۷۰ درصد بذر چغندر قند و ۹۵ درصد بذر صیفی‌جات ما وارداتی است که از نظر امینیت غذایی موضوع بسیار مهمی است زیرا دشمنان می‌توانند از طریق موارد ژنتیکی نیز به نسل‌های ما ضربه بزنند.

وی ادامه داد: بیش از ۳۰ درصد هزینه خانوارهای ما در زمینه مواد غذایی است که با توجه به موارد یاد شده و نوسانات ارزش دلار در این زمینه به شدت آسیب پذیر هستیم.

وی گفت: آستان قدس رضوی در راستای تامین نهاده‌ها گام‌های بزرگی برداشته که نمونه آن تبدیل موسسه باغات آستان قدس به موسسه تامین بذر و نهال است و در زمینه تامین نهال و انواع بذر از جمله ذرت فعالیت‌های موثری را آغاز کرده و در آینده می‌تواند بسیاری از نیازهای کشور در این زمینه را تامین کند.

فاطمی امین افزود: باتوجه به اینکه تخم مرغ نطفه دار و تخم ماهی قزل آلای مورد نیاز کشور نیز از خارج وارد می‌شود، آستان قدس رضوی با تشکیل مجموعه مدیریت زنجیره‌ای تامین مواد غذایی برای رفع این مشکل گام‌های موثری برداشته که ساماندهی روند صدور سبزی و صیفی به بازار بزرگ روسیه و صادرات میگوی جنوب کشور به جنوب شرق آسیا از جمله این اقدامات است.

انتهای پیام//ب