معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی گفت: بر اساس اسناد موجود در مرکز اسناد آستان قدس رضوی تمامی برنامه‌ها و فعالیت‌های حرم مطهر رضوی دارای اسناد تاریخی و موقوفاتی است.

به گزارش خبرگزاری زیارت نیوز به نقل از آستان نیوز سید خلیل منبتی در نهمین برنامه “سه شنبه‌های فرهنگی” که با رونمایی از اسناد مراسم‌های ماه رمضان در حرم مطهر رضوی برگزار شد، افزود: اسنادی که در آستان قدس رضوی وجود دارد گویای تاریخ وزین این نهاد است و کمتر نهاد فرهنگی و دینی در دنیا وجود دارد که بتوان با این آستان مقدس مقایسه کرد.

 

معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی ادامه داد: خدمت در آستان مقدس رضوی قدمتی به بزرگی چندین قرن دارد و آنچه در حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود اعم از شب‌های قدر، مناجات خوانی، نقارخانه و بسیاری مراسمات دیگر، بر اساس اسناد موقوفاتی موجود هزینه‌ها و خرج کردهای هر کدام از این مراسم در آن مشخص است.

 

منبتی با اشاره به اینکه اسناد نشان می‌دهد اولین خدمه زن را در دارالشفاء داشتیم که حکم خدمت برای وی صادر شده و همچنین بر پایه این اسناد شب‌های قدر از دوره نادرشاه افشار در حرم مطهر رضوی برپا بوده است، افزود: در خصوص ارسال بخشی از غذای مهمانسرا به مناطق محروم از قبیل آش فقرا و هزینه غذا و توزیع در چهار نقطه شهر هم سند وجود دارد.

 

وی بیان کرد: خط کشیدن بر روی برخی از مراسم‌ها بهانه‌ای برای نگاه نکردن به پشت سر است و این در حالی است که بسیاری از کشورهای کوچک برای ساخت تمدن و فرهنگ برای خود در تاریخ بسیاری کشورها دست درازی می‌کنند.

 

انتهای پیام// ب