معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری با اشاره به اینکه هر عمل عبادی دلیلی دارد؛ گفت: تمام اعمال حج دارای ظاهر و باطن است.

به گزارش خبرگزاری زیارت نیوز، حجت الاسلام سید جواد مظلومی در همایش اسرار حج در عرصه میدان شهدای مشهد گفت: هر عبادتی مانند نماز، روزه، رکوع ، سجود و حج ظاهر و باطنی دارد .

 

معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری افزود: خداوند در قرآن کریم می فرماید، هر کسی در آسمان و زمین است بر خداوند سجده می کند؛ باطن سجده، خضوع و خشوع برابر پروردگار عالمیان است، ظاهر سجده هم نشستن و سر برخاک گذاشتن است.

 

حجت السلام مظلومی به فرمایش حضرت علی (ع)  در خصوص سجده اشاره کرد و گفت : در حقیقت سجده ، نهایت تواضع  و زیباترین حالت عبادت ماست  چراکه از همه چیز دست می شوییم و خداوند را عبادت می کنیم.

 

وی بیان کرد: در هر رکعت نماز دو سجده به جا می آوریم که انجام  هر یک از این هرعبادتی مانند نماز، روزه، رکوع ، سجود و حج ظاهر و باطنی دارد. دو سجده دلایلی دارد؛ وقتی نخستین سجده را گذاردید این موضوع را از قلبتان بگذرانید که خدایا الان سجده کردم ، من از خاک هستم و سر از خاک بر می آورم و به یاد می آورم که از خاک آفریده شده ام، این راز آفرینش است.

 

معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری افزود: بار دوم که به سجده می روید، یعنی دوباره به خاک بر می گردید. ما می میریم و بعد دوباره از همان خاک بلند می شویم این یعنی دوباره از خاک، زنده خواهیم شد.

 

وی ادامه داد: حضرت علی (ع) می فرمایند، ظاهر عبادت دلایلی دارد که برای ما نماد و عبرت است.

 

مظلومی گفت: هر عبادتی که انجام می دهیم یک پیکر و یک تن دارد و دارای روح و جان است.

 

وی افزود: اعمال حج هم  مانند سایر عبادات، ظاهر و باطن دارد، اعمال  حج را که آغاز می کنیم زیباترین حالت عبادت ما در سجده است که از همه چیز دست می شوییم و خداوند را عبادت می کنیم.

 

معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری گفت: انسان به گونه ای آفریده شده که خیلی از مواقع الگوپذیر است، الگو را می بیند، چون عالی است همان مسیر را طی می کند تا به کمال برسد.

 

وی بیان کرد: قران کریم می گوید ما دین را به همه انبیا داده ایم،  اما با آمدن پیامبر اسلام (ص) دین کامل شده است.

 

معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری گفت: حاجی وقتی طواف کرد و نماز گذارد، فرشتگان روی شانه اش می زنند و می گویند بخشیده شدی .

 

 حجت الاسلام مظلومی خاطر نشان کرد: وقتی برای رمی جمرات، ذبح، منا، عرفات و مشعر می رویم جا پای حضرت ابراهیم می گذاریم، به کمالاتی می رسید که اوج تقرب به خداوند است.

 

گفتنی است؛ امسال ۶۵ کاروان با ۹ هزار و ۶۵ زائر و ۳۳۰ کارگزار و عوامل حج از خراسان رضوی به حج تمتع اعزام می شوند که ۳۲ کاروان آن مربوط به مشهد است و زنان ۵۴.۲ درصد  و مردان  ۴۵.۸ درصد از زائران امسال حج تمتع خراسان رضوی را تشکیل می دهند.

 

انتهای پیام// ب