داشتن یک کالای باکیفیت و تولید مطلوب و منحصر به فرد در بازار تنها تجهیزات کافی نیست و نیاز است تا نیروی انسانی ماهر و متخصص پای کار باشد.

افشین رحیمی*

در سازمان فنی و حرفه‌ای مهارت‌ها برای دو گروه مخاطب آموزش داده می‌شود که یک گروه از آنها را شاغلان تشکیل می‌دهند، افرادی که در بازار کار حضور دارند، اما باید دانش خود را بنا به نیاز جامعه و تکنولوژی بروزرسانی کنند.

سالانه ۱۳۷ هزار نفر در این استان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را فرا می‌گیرند که حدود ۱۲ هزار نفر از این تعداد را شاغلان واحدهای صنعتی یا صنوف مختلف تشکیل می‌دهند.

یکی از موضوعات بسیار مهمی که جامعه ما را تهدید می‌کند هدررفت نیروی انسانی است که به‌دنبال آن جمعیت بیکار و بی‌مهارت امروز شکل گرفته است، در همین راستا مباحث آموزشی براساس تقاضای افراد توسط مراکز فنی و حرفه‌ای آموزش داده می‌شود.

بازار کار نیاز به نیروی زبده، مسلط به دانش روز و متخصص دارد، بسیاری از واحدهای صنعتی و صنفی خراسان رضوی بنا بر نیاز خود و با هدف ارتقای مهارت نیروی انسانی درخواست آموزش در حوزه‌های مختلف را دارند تا از این طریق محصول با کیفیت را روانه بازار کنند.

همان‌طور که می‌دانید برای داشتن یک کالای باکیفیت و تولید مطلوب و منحصر به فرد و در نهایت ایجاد برند در بازار تنها تجهیزات کافی نیست و نیاز است تا نیروی انسانی ماهر و متخصص پای کار باشد، اگر در واحدهای تولیدی و صنعتی از نیروهای متخصص استفاده شود میزان هدررفت کالاها کاهش پیدا می‌کند.

بسیاری از صاحبان بنگاه‌های اقتصادی چندین سال است با آموزش‌هایی که توسط انجمن مدیران صنایع خراسان صورت گرفته به‌خوبی می‌دانند که زمانی که کالای باکیفیت در بازار ارائه کنند محصول آن‌ها تبدیل به‌برندی در ذهن مصرف‌کننده می‌شود، اما موضوع دیگری که باید مورد توجه این افراد قرار گیرد حفظ و نگهداری از این برند در بازارهای داخلی و خارجی است.

در حقیقت باید با توانمندسازی، برندهای خود را در بازارهای داخلی و بین‌المللی حفظ کنند که یکی از راه‌های توانمند‌سازی همان مبحث آموزش و توانمند کردن نیروی کار زیرمجموعه خود است.

خوشبختانه در حال حاضر بیشترین ارتباط بین صنعت و آموزش در این استان وجود دارد، به‌طوری که می‌توان گفت، خراسان رضوی در این زمینه از سایر استان‌های کشور جلوتر است و دلیل این موضوع هم احساس مسؤولیتی است که مدیران واحدهای صنعتی این استان در قبال توانمندسازی نیروی انسانی خود دارند.

بیشتر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در حوزه‌های خدمات، صنعت و کشاورزی است و افراد برای حضور در این کلاس‌های آموزشی با علم به اینکه می‌دانند ما مدرک دانشگاهی به آن‌ها نمی‌دهیم، اما استقبال بسیار خوبی داشته‌اند، به‌طوری که هر ساله تعداد این افراد و تقاضاها افزایش می‌یابد.

*مدیرکل سازمان فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی