تولیت آستان قدس رضوی گفت: زائران در حرم مطهر رضوی باید به بهترین نحو تکریم و احترام شود.

به گزارش خبرگزاری زیارت نیوز،حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی در مراسم اهدای احکام به خادمان جدید بارگاه منور رضوی که همزمان با سالروز میلاد پیامبر گرامی اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ع) در تالار ولایت حرم مطهر رضوی برگزار شد، ضمن تأکید بر ضرورت تکریم و احترام شایسته زائران و مهمانان حضرت رضا(ع) در حرم مطهر رضوی، عنوان کرد: در حرم مطهر رضوی مقام‌ها و منصب‌های دنیوی جایگاهی ندارد و هرکسی به اینجا وارد می‌شود، عنوانش «زائر» است و باید به بهترین نحو تکریم و احترام شود، چه بسا همان پیرمرد روستایی ساده که با لباسی مندرس به این آستان مقدس مشرف می‌شود یکی از اولیاء الله باشد.
وی توفیق خادمی و خدمت در آستان قدس رضوی را مسئولیتی سنگین و بزرگ دانست و ابراز کرد: لباس مقدس خدمت به زائران حضرت رضا(ع) امانتی بر دوش ماست که مسئولیت ما را سنگین می‌کند و باید نسبت به آن در روز قیامت پاسخگو باشیم. روز قیامت از ما نسبت به اینکه آیا از این امانت بزرگ و مقدس به شایستگی پاسداری کرده‌ایم سؤال می‌شود.
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه انسان در روز قیامت باید نسبت به موقعیت‌های اجتماعی، مسئولیت‌ها، علم و دانش، اموال و هر آنچه خداوند متعال در این دنیا به او عنایت کرده، پاسخگو باشد، ابراز کرد: در زندگی دنیوی به هر میزان که انسان موقعیت بالاتر، اموال بیشتر و دانش افزون‌تری کسب می‌کند، به همان میزان مسئولیتش سنگین تر و پرونده سؤالات او در روز قیامت قطورتر می‌شود، لذا این‌ها نباید سبب غرور و تفاخر انسان شود.
حجت الاسلام والمسلمین مروی با اشاره به فرازهایی از خطبه نخست امیرالمؤمنین علی(ع) در نهج البلاغه که می‌فرمایند (أوَّلُ الدّینِ مَعْرِفَتُهُ) «سرآغاز دین معرفت و شناخت خداست»، ابراز کرد: اگر انسان می‌‎خواهد وارد وادی روشن و نجات بخش دین شود، گام نخست آن «معرفت» است.
وی با طرح این سؤال که «معرفت» چیست، توضیح داد: معرفت یعنی انسان خداوند را همواره و در تمام حالات ناظر و شاهد بر اعمال، رفتار و نیات خود بداند و اگر انسان این حقیقت را همیشه در برابر چشم خویش قرار دهد و خداوند را ناظر بر کردار و نیات خود بداند، به گونه‌ای دیگر رفتار خواهد کرد.
تولیت آستان قدس رضوی در فراز پایانی سخنان خود ضمن درخواست از تمام خادمان بارگاه منور رضوی برای ارائه پیشنهادات، نظرات و انتقادات خود برای مدیریت هرچه بهتر حرم مطهر و آستان قدس رضوی، عنوان کرد: خانواده بزرگ خدمت در حرم مطهر رضوی ظرفیت عظیمی از نخبگان و دانشمندان و صاحب نظران را در رشته‌های مختلف شامل می‌شود، بنابراین از تمام خادمان بارگاه منور رضوی می‌خواهم با ارائه نظرات و پیشنهادات خود ما را برای رفع مشکلات و تکریم بهتر زائران کمک کنند.