مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: شهر مشهد به خاطر وجود بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا (ع)، پایتخت معنوی ایران است.

ابوالفضل مکرمی‌فر افزود: یکی از رفتارهای مردم ایران به خصوص مردم مشهد و خراسان رضوی که به یک آئین تبدیل شده، این است که لحظه تحویل سال در حرم مطهر رضوی حضور پیدا می‌کنند و سال‌هاست که در این لحظه جمعیت میلیونی در این حرم نورانی حضور می‌یابند.
وی ادامه داد: همچنین با توجه به اینکه در روز اول هر سال رهبر معظم انقلاب در حرم مطهر رضوی سخنرانی می‌کنند، جمعیت فراوان برای شنیدن این سخنرانی حاضر می‌شوند.
وی گفت: با توجه به این شرایط، پویش “آغاز سفر از سرزمین خورشید” راه‌اندازی شد و از هموطنان تقاضا داریم به این پویش پیوسته و از آن حمایت کنند.
مکرمی فر با بیان اینکه کلانشهر مشهد سالانه میزبان بیش از ۳۵ میلیون زائر و گردشگر است افزود: این پویش مردمی با هدف معرفی مشهد در سطح ملی همزمان با سیزدهمین نمایشگاه گردشگری و سی و سومین نمایشگاه صنایع دستی تهران که از ۲۳ تا ۲۷ بهمن ماه برگزار شده بود، در غرفه ویژه استان خراسان رضوی رونمایی و به سراسر ایران معرفی شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی ادامه داد: گستردگی و تنوع جاذبه‌های مشهد آنچنان است که ماندگاری سه تا هفت روز برای مسافران عادی است.

وی گفت: شاخص‌ترین جاذبه مشهد بارگاه منور رضوی است و مجموعه آستان قدس رضوی یکی از باشکوهترین بناهای آرامگاهی جهان اسلام است که مضجع شریف حضرت امام رضا (ع) را در برگرفته و سبب شده خراسان رضوی به بزرگترین قطب گردشگری مذهبی ایران و دومین کلانشهر مذهبی جهان تبدیل شود‏.‏
وی افزود: این مجموعه که خود به تنهایی جاذبه معماری کم نظیر به شمار می‌رود همراه با سایر بناها و آثار معماری آن سبب شده خراسان رضوی علاوه برجاذبه های معنوی از نظر جاذبه های معماری و تاریخی نیز دارای اهمیت بسیار باشد‏.‏
مکرمی فر ادامه داد: مجموعه آستان قدس رضوی دارای پنج صحن اصلی به نام‌های صحن عتیق (انقلاب)، صحن جدید (آزادی)، صحن امام خمینی (ره)، صحن جمهوری اسلامی و صحن قدس است که دو صحن اخیر نوساز هستند‏.‏
وی گفت: هر یک از صحن‌های مجموعه آستان قدس رضوی شاهکارهایی از معماران مختلف ایرانی را به نمایش می‌گذارند‏.‏ از جمله آثار ارزشمند داخل حرم مطهر رضوی سه محراب با شکوه مربوط به قرن هفتم هجری است که بر روی دو محراب کتیبه هایی به خط کوفی و بر روی محراب سوم کتیبه ای به خط کوفی و ثلث به رنگ لاجوردی بر زمینه سفید مشتمل بر آیات و احادیث نوشته شده است‏.‏
وی افزود: درهای سه گانه حرم مطهر رضوی نیز از آثار ارزشمند هنری به شمار می‌روند که هنر به کار گرفته شده در آنها مورد تحسین هنرمندان مختلف است.
مکرمی فر اظهار داشت: صحن‌های حرم مطهر رضوی هر یک در دوره‌ای ساخته شده‌اند و معماری هر یک از صحن‌ها گویای روند معماری زمان خود و در حقیقت شناسنامه هنری و معماری آن دوره است‏.‏
وی گفت: مسجد زیبا، تاریخی و مشهور گوهرشاد در جنوب حرم مطهر رضوی قرار گرفته و به سبب دارا بودن انواع تزئینات چشمگیر و غنی از دیدنی ترین مسجدهای منطقه محسوب می‌شود.

وی افزود: همچنین بنای تاریخی پیرپالان دوز، مدرسه دو در، مدرسه عباسقلی خان، مجموعه موزه‌های حرم مطهر رضوی و موزه مرکزی آن شامل هشت گنجینه، تاریخ حرم مطهر رضوی، سکه، تمبر و اسکناس، آبزیان، هنرهای تجسمی، اسلحه، نجوم و ساعت، ظروف و مدال، موزه فرش، موزه قرآن و نفایس، هدایای رهبری، تالار استاد فرشچیان، تالار مرقعات، حمام مهدی قلی بیک، موزه مردم شناسی از جمله مکان‌های گردشگری و تاریخی شهر مشهد هستند.

مکرمی‌ فر ادامه داد: علاوه بر اینها آرامگاه فردوسی شاعر بزرگ پارسی در سرزمین توس نیز مقصد مشتاقان ادبی است و شهر توس شهرت و معروفیت خود را مدیون آثار و شخصیت شامخ این شاعر ارجمند است.‏

وی گفت: شهر توس که به نظر می‌رسد اواخر دوره ساسانی ساخته شده و زندان و گنبد هارونیه نیز در اطراف آن قرار دارد یکی دیگر از مناطق دیدنی استان خراسان رضوی است.

وی افزود: موزه بزرگ خراسان و مجموعه کوهسنگی، آرامگاه نادر، گنبد سبز، مجموعه تاریخی مصلی مشهد، مصلی و رباط طرق، رباط ویرانی، خانه ملک، آرامگاه خواجه ربیع، مقبره امامزاده یاسر و ناصر، مجموعه چالیدره، بوستان جنگلی وکیل آباد، باغ وحش وکیل آباد، سد طرق، باغ پرندگان سپاد و بومگردی خانرود از دیگر مکان‌های گردشگری است که زائران و مجاوران در مشهد می‌توانند از آن‌ها بازدید کنند.

مکرمی فر اظهار داشت: بند گلستان، روستای کنگ، موزه مردم شناسی رباط ویرانی، واحد اقامتی بومگردی کنگ، بومگردی حصار سرخ در محور گردشگری مشهد – طرقبه شاندیز میزبان گردشگران در ایام نوروز است.