زائران ایرانی خانه خدا امروز برای انجام مناسک حج از اقامتگاه‌های خود در مکه مکرمه به‌طرف صحرای عرفات حرکت می‌کنند. به گزارش خبرنگار زیارت نیوز، هم‌زمان با فرارسیدن روز عرفه کاروان‌های ایرانی امروز یکشنبه ۲۸ مردادماه از مکه به سمت عرفات حرکت می‌کنند، بخشی از حجاج اهل تسنن نیز صبح امروز ابتدا به منا رفته […]

زائران ایرانی خانه خدا امروز برای انجام مناسک حج از اقامتگاه‌های خود در مکه مکرمه به‌طرف صحرای عرفات حرکت می‌کنند.

به گزارش خبرنگار زیارت نیوز، هم‌زمان با فرارسیدن روز عرفه کاروان‌های ایرانی امروز یکشنبه ۲۸ مردادماه از مکه به سمت عرفات حرکت می‌کنند، بخشی از حجاج اهل تسنن نیز صبح امروز ابتدا به منا رفته و فردا صبح از منا خود را به عرفات می‌رسانند.

در این مراسم تمام حجاج باید از ظهر شرعی فردا تا غروب در سرزمین عرفات وقوف داشته باشند و سپس منطقه را به سمت مزدلفه یا همان مشعرالحرام ترک کنند.

امروز هشتم ذی‌حجه (مطابق با تقویم عربستان) روز ترویه است، ترویه به معنای ذخیره کردن آب است و چون در قدیم، این روز حجاج باید برای توقف در عرفات و بیتوته در مشعرالحرام، به فکر ذخیره آب ‌بودند، به آن «یوم الترویه» گفته می‌شود.

در گذشته در صحرای عرفات آب نبوده و در این روز برای آب دادن به حجاج از مکه آب می‌بردند، از این رو به این روز، روز «آبرسانی» می‌گویند.

این نام از حج ابراهیم(ع) و اسماعیل(ع) به یادگار مانده است چراکه جبرئیل به آن‌ها توصیه کرد برای عرفات، مشعر و منا با خود آب‌بردارند همچنین در این روز کاروان پیامبر اکرم(ص) در حجة الوداع از مکه خارج و از راه منا به‌سوی عرفات رهسپار شدند.

این روز، از روزهای مهم ذی‌حجه است و بر اساس روایتی از امام جعفر صادق (ع)، روزه گرفتن در آن، کفاره شصت سال آدمی است؛ تقویم اعمال زائران بیت‌الله الحرام از امروز تا پنجشنبه به شرح ذیل است:

یکشنبه ۲۸ مرداد – حرکت به‌سوی عرفات

دوشنبه ۲۹ مرداد – (روز عرفه) – مراسم برائت از مشرکین در صبح و وقوف در عرفات از ظهر تا غروب

سه‌شنبه ۳۰ مرداد – (روز عید قربان) – وقوف در مشعرالحرام تا طلوع آفتاب / حرکت به منا و انجام رمی، قربانی و تراشیدن سر/ بیتوته در منا

چهارشنبه ۳۱ مرداد – بیتوته در منا / رمی جمرات (پرتاب سنگ به شیطان سه گانه)

پنجشنبه ۱ شهریور- بیتوته در منا / رمی جمرات (پرتاب سنگ به شیطان سه گانه) / حرکت به‌طرف مکه پس از اذان ظهر