معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: سهم این استان در حمل و نقل ریلی کالا به ویژه بارهای سنگین مانند سیمان و فولاد باید به شدت افزایش یابد و تحقق این مهم همکاری بیشتر راه آهن جمهوری اسلامی ایران را می طلبد.

به گزارش خبرگزاری زیارت نیوز، علی رسولیان روز چهارشنبه در نشست تودیع و معارفه مدیرکل سابق و جدید راه آهن خراسان افزود: خطوط ریلی در این استان افزایش یافته و زیرساخت‌ها در حال توسعه است و شرایطی فراهم شده که بخش خصوصی در تامین واگن برای خطوط ریلی خراسان رضوی مشارکت کرده است.

وی با اشاره به خرید ۵۰۰ واگن توسط بخش خصوصی برای خطوط ریلی خراسان رضوی ادامه داد: مشارکت بخش خصوصی به توسعه زیرساختهای ریلی استان کمک شایانی می کند و برای توسعه این بخش نیازمند همکاری راه آهن جمهوری اسلامی ایران هستیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی گفت: از آنجا که ایران به زودی عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا می شود تعرفه بسیاری از کالاهای صادراتی از این کشور صفر خواهد شد و این مهم به توسعه صادرات ایران از جمله خراسان رضوی به کشورهای آسیای میانه به ویژه کشورهای عضو اوراسیا منجر می شود.

رسولیان از راه آهن جمهوری اسلامی ایران درخواست کرد که همزمان با عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا، نسبت به رفع مشکل کمبود واگن در حوزه حمل و نقل ریلی خراسان رضوی به کشورهای آسیای میانه اهتمام ویژه داشته باشد.

وی با تاکید بر سرعت بخشی به راه اندازی خط ریلی خواف – هرات گفت: باید موانع موجود در مسیر افتتاح این خط ریلی برطرف و ساخت ایستگاهها تکمیل و حتی از ایستگاههای موقت استفاده شود تا بتوان هزینه های ترانزیت کالا از استان را کاهش داد.

معاون استاندار خراسان رضوی با اشاره به طرح خط آهن سنگان – تربت حیدریه – جندق – بافق و لزوم همکاری بیشتر راه آهن جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: خط ریلی باید تا سنگان دوبانده شود تا بتوان زیرساخت های لازم را برای حمل و نقل تولیدات واحدهای کنسانتره و گندله سازی مستقر در سنگان فراهم کرد و بخش خصوصی هم برای سرمایه گذاری در این زمینه اعلام آمادگی کرده است.

در این نشست مصطفی نصیری ورگ که پیش از این سرپرستی اداره کل راه آهن خراسان را برعهده داشت به عنوان مدیرکل جدید این مجموعه معرفی شد و از خدمات هادی ضیایی مهر مدیر کل سابق راه آهن خراسان قدردانی شد.

انتهای پیام//ب