رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: مطابق قانون باید عوارض، مالیات نرخ سوخت و درآمد حاصل از افزایش بهای بنزین صرف تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی شود لذا دولت و مجلس می‌بایست به تکالیف خود در این خصوص عمل کنند.

به گزارش خبرگزاری زیارت نیوز،محمدرضا حیدری روز دوشنبه در نشست شورای اسلامی شهر مشهد به ماندگاری آلودگی اخیر هوا در کلانشهرهای کشور و تعطیلی سه روز متوالی مدارس در مشهد اشاره و بیان کرد: این در حالی است که هر روز تعطیلی مدارس ۱۷۰ میلیارد ریال هزیه روی دست آموزش و پرورش می‌گذارد.
وی بر لزوم اقدام فوری برای کاهش آلودگی هوا تاکید و بیان کرد: اگر دولت و مجلس تقویت حمل و نقل عمومی را جدی نگیرند و به قوانین مرتبط شامل “قانون حمایت از توسعه حمل و نقل عمومی، قانون هوای پاک، قانون هدفمندی یارانه‌ها و قانون سهم شهرداریها از محل عوارض بنزین” عمل نکنند مشکل آلودگی هوا همچنان پابرجا خواهد ماند.
رئیس شورای شهر مشهد افزود: نباید سهم شهرداریها از محل عوارض سوخت برای تعادل بخشی در سایر شهرها هزینه شود و در این میان کلانشهرها دیده‌ نشوند.
وی در ادامه سخنانش به اجرای طرح سهمیه‌بندی و افزایش بهای بنزین و حوادث ناشی از آن هم اشاره و بیان کرد: این اقدام می‌توانست با تدبیر و در شرایطی مناسبتر عملیاتی شود.
حیدری ادامه داد: در این حوادث تلخ تعدادی از هموطنانان و حافظان امنیت جان باختند و خساراتی نیز به زیرساختها وارد شد. گرچه تحلیلهای متفاوتی در این خصوص ارائه می‌شود اما مهم است همه برای التیام زخمها در ابعاد معنوی و مادی آن تلاش کنیم.
وی گفت: باید در مقابل ملت حق‌شناس ایران سر تعظیم فرود آورد و با همه وجود برای التیام دردهای مردم تلاش کرد. مشهد به برکت وجود مضجع شریف امام رضا(ع) و انسجام مدیریتی شرایط متفاوتی نسبت به سایر نقاط کشور داشت.

انتهای پیام//