هیئتی از شخصیت های فرهنگی، علما و دانشگاهیان پاکستان با حجت الاسلام قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش زیارت نیوز به نقل از روابط عمومی حج و زیارت هیئتی متشکل از شخصیت های فرهنگی، علما و دانشگاهیان پاکستان به ریاست دکتر قبله ایاز رئیس شورای ایدئولوژیک اسلامی پاکستان شامگاه گذشته با حجت الاسلام قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی در محل بعثه مقام معظم رهبری در تهران دیدار و گفتگو کردند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر در این دیدار به تفصیل وضعیت کشور قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و تلاش های صورت گرفته برای مذهب زدایی در ایران را بیان کرد و گفت: امام خمینی (قدس سره) با بهره گیری از فرهنگ دینی و برخورداری از مدیریت و فهم سیاسی بسیار بالا، مردم را در مسیر مبارزه با ظلم و ستم سوق داد.

وی همچنین تحولات صورت گرفته در کشور بعد از پیروزی انقلاب درحوزه های دینی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی را برشمرد و با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران درخیلی از بخش ها به خودکفایی رسیده است، افزود: امروز تنها کشوری که در دنیا درمقابل آمریکا و دیگر قدرت های بزرگ ایستاده، جمهوری اسلامی ایران است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه بعد از پیروزی انقلاب، ایران از مسلمانانی که در هر نقطه از دنیا مورد ظلم و ستم واقع شده اند حمایت کرده و امام امت و رهبر معظم انقلاب تاکنون به این حرف عمل کرده اند، گفت: جمهوری اسلامی ایران به خاک هیچ کشوری طمع ندارد و یک وجب از خاک هیچ کشوری را هم اشغال نکرده است و از مسلمانان مظلوم حمایت می کند.

وی پیشرفت های صورت گرفته در مناطق سنی نشین بعد از پیروزی انقلاب و تأکید امام خمینی و مقام معظم رهبری بر پرهیز از اهانت به مقدسات مسلمانان را یادآور شد و با اشاره به اهداف دشمن در اختلاف افکنی بین شیعه و سنی و ایجاد گروهک جنایتکار داعش، گفت: قدرت های بزرگ قصد داشتند آبروی اسلام را از بین ببرند و جلوی نفوذ اسلام را در دنیا بگیرند که الحمدلله موفق نشدند.

قاضی عسکر با بیان اینکه انقلاب اسلامی موجب شد مسلمانان دنیا با هم متحد شوند و قدرتهای بزرگ را در هم بشکنند، افزود: جمهوری اسلامی ایران بدنبال آن است که جهان اسلام اختلافات را کنار بگذارند و با هم متحد شوند و تمدن اسلامی احیاء شود.

وی با تأکید بر اینکه اختلافات ریشه ای بین مسلمانان وجود ندارد، لزوم حفاظت از ذخایر و منابع کشورهای اسلامی و جلوگیری از به غارت بردن آن توسط دشمنان اسلام را یادآور شد و گفت: برای اینکه اسلام در دنیا به قدرت برتر تبدیل شود و کشورهای اسلامی پیشرفت کنند، مسلمانان باید در نقاط مختلف دست در دست هم به یکدیگر کمک کنند.

سرپرست حجاج ایرانی با بیان اینکه حج این فرصت را فراهم می آورد که جهان اسلام و ملل اسلامی متحد شوند، افزود: ما معتقدیم حج می تواند چنین نقشی را در جهان اسلام ایفا کند و شخصیت های بزرگ مسلمان هر سال در یک مکان و زمان معین گردهم آیند و برای حل اختلافات و رشد کشورهای اسلامی تصمیم بگیرند.

وی تأکید کرد: ما نباید اجازه دهیم سازمان های بین المللی برای ما تصمیم بگیرند بلکه باید تشکیلاتی در حج ایجاد کنیم که برای عزت و عظمت مسلمانان و آینده جهان اسلام تصمیم گیری و مشکلات را از سر راه آنان بردارند.

سرپرست حجاج ایرانی افزود: کشورهای اسلامی می توانند از تجارب یکدیگر برای رشد علمی و اقتصادی و تربیت نسل جوان استفاده و برای رسیدن به آینده بهتر تلاش کنند.پیش از سخنان نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، دکتر قبله ایاز رئیس شورای ایدئولوژیک اسلامی پاکستان سفر هیأت دوازده نفره از علما و اندیشمندان این کشور را در آشنایی با پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران و آگاهی از نقطه نظرات شخصیت های برجسته کشورمان مثبت ارزیابی و تأکید کرد: در این سفر با بسیاری از موضوعاتی که از آن خبر نداشتیم آشنا شدیم.

وی ابراز امیدواری کرد: اینگونه سفرها و تبادل هیأت ها بین اندیشمندان دو کشور ادامه یافته و بتوانند از تجربیات یکدیگر استفاده کنند.در پایان این دیدار چند تن از حاضران ضمن بیان دیدگاه خود درباره موضوعات مطرح شده، به اقدامات صورت گرفته در پاکستان برای کنار هم قرار گرفتن شیعه و سنی در صحنه های مختلف و مقابله با دشمنان مشترک اشاره کردند.