هیئتی از شخصیت‌های دانشگاهی سوریه با سرپرست حجاج ایرانی در تهران دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش خبرگزاری زیارت نیوز، رئیس و اعضای هیئت رئیسه دانشگاه دمشق و معاونین وزارت علوم سوریه امروز با حجت‌الاسلام سید علی قاضی عسکر نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی در محل بعثه مقام معظم رهبری در تهران دیدار و گفتگو کردند.

سرپرست حجاج ایرانی در این دیدار با اشاره به اینکه سوریه توانست اهداف پلید داعش و حامیان جهانی و هم‌پیمانان منطقه‌ای این گروهک را نقش بر آب کند، اظهار کرد: سوریه امروز افتخار بزرگی را برای جهان اسلام رقم‌زده است که در تاریخ به‌عنوان یک افتخار ثبت خواهد شد.

وی افزود: گروهک داعش یک وسیله بود تا اهداف صهیونیست‌ها در منطقه محقق شود اما سوریه توانست با دست‌خالی در مقابل جبهه استکبار بایستد و این توطئه را شکست دهد و امروز در جهان اسلام سربلند است.

حجت‌الاسلام قاضی عسکر با اشاره به کمک و حمایت‌های ایران، حزب‌الله لبنان و روسیه از سوریه در مقابله با این توطئه، خاطرنشان کرد: امروز دشمنان سوریه دیگر مأیوس شده‌اند و کشورهایی که با شما دشمنی می‌کردند برای بازگشایی سفارتخانه‌هایشان دردمشق از همدیگر سبقت می‌گیرند.

وی در ادامه عنوان کرد: آقای بشار اسد باروحیه قوی در مقابل توطئه دشمنان ایستاد و نگذاشت آنچه را که طمع کرده بودند محقق شود.

نماینده ولی‌فقیه در امور حج وزیارت همچنین به بازسازی مناطق آسیب‌دیده از جنگ تحمیلی در ایران به همت مردم و دولت اشاره کرد و افزود: همه باید دست در دست هم بازسازی خرابی‌ها و عمران و آبادی کشور سوریه را در اولویت قرار دهید و با ترمیم هر چه سریع‌تر بناها و زیرساخت‌ها زمینه بازگشت مردم به محل سکونتشان را فراهم‌سازید.

وی ایجاد نیروهای بسیج مردمی در کنار نیروهای مسلح را در تقویت توان نظامی سوریه مهم خواند و خطاب به اساتید و فرهیختگان دانشگاه دمشق گفت: شما باتربیت مدیران لایق و اندیشمند می‌توانید نقش بزرگی در آینده کشور خود ایفاء کنید.

حجت‌الاسلام قاضی عسکر وضعیت ایران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و وابستگی در صنایع نظامی، صنعتی، کشاورزی، بهداشت و درمان و… را یادآور شد و موفقیت‌ها و خودکفایی جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از رشته‌ها را حاصل تلاش و ازخودگذشتگی مردم و نیروهای جوان و متعهد کشور دانست.

وی در پایان سخنان خود درباره مسئولیت‌ها و وظایف مجموعه بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج وزیارت در حوزه‌های حج، عمره و سفر زیارتی به عراق و سوریه توضیحاتی داد و ابراز امیدواری کرد: با توجه به سفر اخیر آقای رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت به سوریه و مذاکرات انجام‌شده با مسئولان آن کشور، زمینه سفر مشتاقان زیارت بارگاه حضرت زینب و حضرت رقیه (س) به‌زودی فراهم شود.

در پایان این دیدار دکتر محمد ماهرقباقبی رئیس دانشگاه دمشق از حمایت و ایستادگی جمهوری اسلامی ایران در کنار دولت و مردم سوریه در مبارزه با تروریسم تقدیر کرد و افزود: در این سفر در بازدید از مراکز مختلف دریافتیم جمهوری اسلامی ایران باوجود تحریم‌ها ، در عرصه‌های علمی ، فنی و صنعتی پیشرفت‌های فراوانی داشته است.

وی تصریح کرد: باوجود جنایاتی که گروهک داعش علیه مردم سوریه مرتکب شد و حتی شماری از دانشجویان و طلاب سوری در حملات این گروهک به دانشگاه دمشق شهید و زخمی شدند ولی تعلیم و تعلم در این دانشگاه به‌هیچ‌وجه متوقف نگردید و با ایستادگی مردم ، پیروزی بر دشمن تحقق یافت.