اولین باشگاه پرنده‌نگری در خراسان رضوی را در اسفندماه به کمک یکی از مجموعه‌های شهری برپا خواهیم کرد.

انجمن علمی طبیعت‌گردی ایران از اواخر سال ۹۵ با اخذ مجوز از کمیسیون انجمن‌های علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت خود را آغاز کرده است. طبق اساس‌نامه و چارچوب تعریف شده، ۶۰ درصد اعضای هیات موسس این انجمن را باید اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها با رتبه علمی دانشیار به بالا تشکیل دهند.

جمع‌آوری اساتید با این رتبه‌های علمی در حوزه اکوتوریسم و طبیعت‌گردی در سراسر کشور کار بسیار دشواری بود؛ اما به حول قوه الهی انجام گرفت و هیات مدیره اولیه انتخاب شدند.

دفتر مرکزی این انجمن در مشهد مستقر است و در تمام استان‌ها، مناطق آزاد، دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی می‌تواند نماینده داشته باشد. تاکنون انجمن در استان‌هایی مانند اصفهان، تهران، فارس، کردستان و کرمان و منطقه آزاد چابهار نمایندگان خود را معرفی نموده است و بنا داریم تا پایان سال جاری حداقل در ۱۰ استان کشور به معرفی نمایندگان انجمن اقدام نماییم.

سال اول فعالیت انجمن بیشتر صرف پیگیری‌های اداری بوده و فعالیت‌های اجرایی ما عملا از سال دوم آغاز شد. در چند ماه اخیر انجمن چند فعالیت موثر داشته؛ از جمله آن‌ها برگزاری اولین کنفرانس ملی اکوتوریسم؛ فرهنگ و توسعه گردشگری در آذرماه گذشته در مشهد مقدس بود.

از دیگر فعالیت‌های این انجمن گرامی‌داشت روز پرنده‌نگری با حضور متخصصان و علاقه‌مندان در این حوزه بوده است، در این خصوص هم بنا داریم تا این روز را به طور رسمی در تقویم رسمی کشور قرار داده و برای این مهم از طریق شورای فرهنگ عمومی کشور اقدامات اولیه آغاز شده است.

فعالیت‌های ما مشخصا با هدف توسعه دانش طبیعت‌گردی و ترویج اکوتوریسم در سطح جامعه بوده، کمک به علاقه‌مندان و پژوهش‌گران از طریق ایجاد کمیته‌های تخصصی نظیر کمیته راهنمایان تخصصی، رسانه، عکس، طبیعت‌درمانی، آموزش و چند کمیته دیگر نیز در دستور کار قرار گرفته و به مرور فعالیت‌های خود را توسعه خواهیم داد. اعضای بسیاری از این کمیته‌ها انتخاب و احکام آن‌ها صادر شده و این کمیته‌ها در حال شکل‌گیری هستند.

از دیگر فعالیت‌های مهم انجمن علمی طبیعت‌گردی، اهدای جایزه ملی طبیعت‌گردی ایران است که در کمیته مربوطه شیوه‌نامه آن تدوین شده است. حضور در نمایشگاه‌ها، جشنواره‌ها و فستیوال‌های مختلف به‌ویژه نمایشگاه‌های تخصصی گردشگری در دستور کار است و تاکنون انجمن در نمایشگاه‌های مشهد، شیراز، کیش و ترکیه شرکت کرده است.

در هفته جاری و در نمایشگاه گردشگری تهران نیز انجمن در قالب غرفه حضور داشته و میزبان علاقه‌مندان به این حوزه هستیم. از دیگر اقدامات این انجمن برگزاری چند پنل تخصصی علمی در نمایشگاه تهران بوده و همچنین برپایی یک استارتاپ اکوتوریسم برای اوایل اردیبهشت ماه سال جدید در حال برنامه‌ریزی است.

همچنین اولین باشگاه پرنده‌نگری در خراسان رضوی را در اسفند ماه به کمک یکی از مجموعه‌های شهری برپا خواهیم کرد. یک جشنواره عکس نیز به زودی برگزار خواهیم کرد و پوستر این جشنواره در نمایشگاه تهران رونمایی شده و احتمالا در اردیبهشت‌ماه آینده هم‌زمان با برگزاری استارتاپ نتایج آن اعلام می‌شود.

انجمن‌های علمی کشور در ساختار اساس‌نامه‌ای خود می توانند دارای شاخه دانشجویی باشند؛ شاخه دانشجویی انجمن علمی طبیعت‌گردی ایران چند ماهی است که فعال شده و ۱۵ نفر از دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته‌های گردشگری، اکوتوریسم و رشته‌های مرتبط مانند جغرافیا از استان و سراسر کشور گرد هم آمدند و حضور دارند تا کار تدوین اساس‌نامه پیشنهادی شاخه دانشجویی را انجام و در قالب هیات موسس عمل می‌کنند.

شاخه دانشجویی چند موضوع مهم را در دستور کار دارد و ضمنا فعالیت‌های دانشجویی دارای پویایی بوده و حضور دانشجویان علاقه‌مند در سراسر کشور در یک نهاد که بتواند متولی حوزه علمی آن‌ها در شاخه‌های مختلف باشد، بسیار مفید خواهد بود و لذا در این راستا، فعالیت‌های علمی مانند استارتاپ، کنفرانس‌های دانشجویی، سمینارهای علمی و کمپ‌های آموزشی تابستانی و زمستانی را برگزار می‌کنند.

بیشتر به دنبال شناسایی و هدایت دانشجویان نخبه و اساتید و پژوهشگران برای دوره‌های پساتکمیلی و استفاده از ظرفیت علمی دانشگاه‌های مختلف در داخل و خارج از کشور برای ارتقای سطح علمی فعالیت‌های خود هستیم و با کمک بخش خصوصی و علاقه‌مندان به حوزه طبیعت گردی، چه بخش علمی و چه بخش حرفه‌ای، تلاش خواهیم کرد بستر توسعه پایدار اکوتوریسم را در جامعه هموار سازیم و در یک جهاد مشترک باعث رونق بخشیدن به صنعت گردشگری کشور خود شویم.

*رئیس انجمن علمی طبیعت‌گردی ایران