فرماندار مشهد گفت: پس از بازررسی‌ها و بررسی‌های متعدد توسط کارشناسان امر و با همکاری اتحادیه هتلداران و متولیان مسافرخانه‌ها و مهمانپذیرها، رفع نواقص و کسب استانداردهای لازم توسط این اماکن در مشهد به ویژه اطراف حرم مطهر رضوی به صورت جدی در حال پیگیری است.

به گزارش خبرگزاری زیارت نیوز، محمدرضا هاشمی در جلسه کمیته آسیب شناسی بافت پیرامون حرم مطهررضوی که در شهرداری ثامن برگزار شد، از اجرای طرح پژوهشی «تحلیل الگوهای زیارتی، اقامتی، خدماتی و میزان رضایت مندی از خدمات شهری زائران و مجاوران»که توسط شهرداری منطقه ثامن و با همکاری پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی خراسان رضوی از نوروز ۱۳۹۸ آغاز شده، قدردانی کرد.

فرماندار مشهد با بیان اینکه اقدام ارزشمندی از سوی مجموعه نهاد مجری طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهررضوی در رابطه با انجام این طرح پژوهشی با همکاری جهاد دانشگاهی مشهد صورت گرفته است، اظهار کرد: اطلاع و بهره مندی از نظرات شهروندان و زائران در رابطه با نحوه عملکرد و خدمات مجموعه‌های مختلف و بررسی نتایج حاصل از این‌گونه نظرسنجی‌ها  می‌تواند به عنوان چراغ راه ادامه مسیر خدمت رسانی و بهبود عملکرد دستگاه‌های خدمات‌رسان به ویژه  در محدوده اطراف حرم مطهر رضوی باشد.

هاشمی افزود: خوشبختانه تحلیل نتایج حاصله از این تحقیق بیانگر افزایش رضایتمندی زائران و مجاوران بارگاه امام مهربانی‌ها از خدمات ارائه شده توسط دستگاه خدمات‌رسان در این محدوده و به طور ویژه خدمات شهری صورت گرفته از ایام نوروز تا پایان تابستان سال جاری است.

وی تاکید کرد: باید بکوشیم تا نقاط قوت و دستاوردهای مثبت عملکردمان را تقویت کرده و با ایجاد زیرساخت‌های مناسب، در صدد رفع مسائلی که شهروندان یا زائران نسبت به آنها اعلام نارضایتی یا گله‌مندی داشته‌اند، باشیم.

فرماندار مشهد تصریح کرد: در اکثر آیتم‌های مورد نظر پرسش‌نامه توزیع شده در این تحقیق، جامعه هدف از عملکرد مجموعه دستگاه‌های خدمات‌رسان در بافت پیرامون حرم مطهررضوی اعلام رضایت داشته‌اند، اما دو بحث فضای سبز و شلوغی تردد در معابر اطراف حرم مطهر رضوی به خصوص در ایام ویژه همچون نوروز و دیگر ایام مناسبتی، موجب نارضایتی آنها بوده است.

هاشمی افزود: البته طی دو سال اخیر روند افزایشی و ارتقاء سطح کمی وکیفی فضای سبز اطراف حرم مطهررضوی را با اقدامات خوب شهرداری منطقه ثامن شاهد هستیم به گونه‌ای که حدود پنج هکتار فضای سبز در همین مدت به سطح سبز بافت اطراف حرم افزوده شده، اما هنوز تا تکمیل تمامی فضاهای سبز پیش بینی شده در طرح بهسازی پیرامون حرم فاصله زیادی داریم، و امیدواریم با تسریع در اجرا و تامین منابع به زودی به نقطه هدف که افزایش سطح میزان فضای سبز اطراف حرم به حدود ۶۰ هکتار است دست یابیم.

وی در خصوص بحث شلوغی معابر پیرامون بارگاه منور رضوی که از دیگر دغدغه‌های زائران و مجاوران بوده است، توضیح داد: در گذشته بیشتر سفرها به مشهد از طریق حمل‌و‌نقل عمومی انجام می‌شده و از طرفی جمعیت مشهد نیز به این میزان نبوده است، اما در حال حاضر مردم بیشتر تمایل به مسافرت با خودروهای شخصی خود دارند و آمارها نیز نشان می‌دهد که درصد بسیاری از زائران با خودروی شخصی به مشهد مشرف می‌شوند.

فرماندار مشهد ادامه داد: در راستای رفع این مشکل نیز اقداماتی در خصوص روان سازی ترافیک هسته مرکزی مشهد به ویژه خیابان‌های منتهی به حرم مطهر رضوی، مدنظر مجریان از جمله شهرداری و همچنین پلیس راهور استان است و به محض اینکه به جمع‌بندی برسیم بهترین گزینه را اجرایی می‌کنیم.

هاشمی خاطرنشان کرد: تعریض معابر منتهی به حرم مطهر، تامین پارکینگ در خیابان‌های نزدیک به حرم مطهر رضوی و همچنین لزوم تامین پارکینگ توسط مجتمع‌های اقامتی و تجاری و تامین پارکینگ‌هایی در نقاط دوردست تر و انتقال زائران و مسافران با وسایل نقلیه عمومی به سمت حرم، از جمله طرح‌هایی است که برای کنترل ترافیک اطراف حرم، بخشی از آنها توسط دستگاه‌های ذی‌ربط اجرا شده و برخی دیگر نیز در مرحله بررسی است.

وی دغدغه دیگر زائران طبق این نظرسنجی را بحث اقامتگاه‌‌ها برشمرد و اظهار کرد: پس از بازررسی‌ها و بررسی‌های متعدد توسط کارشناسان امر و با همکاری اتحادیه هتلداران و متولیان مسافرخانه‌ها و مهمانپذیرها، رفع نواقص و تاکید بر کسب استانداردهای لازم توسط این اماکن در مشهد به ویژه اطراف حرم مطهر رضوی به صورت جدی در حال پیگیری است.

گفتنی است؛ طرح پژوهشی تحلیل الگوهای زیارتی، اقامتی،خدماتی و میزان رضایت مندی از خدمات شهری زائرین و شهروندان و بررسی رفتار اقتصادی و فرهنگی اجتماعی زائرین و شهروندان، توسط شهرداری منطقه ثامن و با همکاری پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی خراسان رضوی از نوروز ۱۳۹۸ آغاز شده و مقرر شده تا بصورت فصلی تا پایان سال انجام شود.

در این پژوهش بیش از ۱۲ هزار پرسشنامه برای سه گروه زائرین، شهروندان ساکن منطقه و  نیز ساکنین سایر مناطق پیرامونی در نظر گرفته شده و در حال اجرا است که  از جمله مهم‌ترین اهداف آن جمع‌آوری آمار دقیق از وضعیت شناختی الگوهای سفر و زیارت، بررسی الگوهای زیارتی، اقامتی و شناسایی میزان استفاده و ارزیابی از خدمات شهری در داخل و خارج از منطقه ثامن و همچنین بررسی الگوهای گردشگری زیارت و شناخت رفتارهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی زائرین و شهروندان است.