رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر گفت : زائران بیمار در حج امسال برای بردن دارو‌های تخصصی خود حتما با پزشک مشورت و نسخه پزشکی با زبان عربی دریافت کنند ، در غیر اینصورت بردن داروهای ممنوعه برای آنها دردسرساز می شود.

به گزارش خبرگزاری زیارت نیوز، محمدتقی حلی ساز با اشاره به اعلام فهرست دارو‌های ممنوعه حج  اظهارکرد: داروهای ممنوعه شامل آمپول پتیدین ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم، آمپول مرفین ۱۰ میلی گرم، قرص متادون ۵ و ۲۰ میلی گرم، شربت متادون، قرص هیدرومورفین ۲ میلی گرم، قرص متیل فنیدات هیدروکلراید، قرص ترامادول ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم، آمپول ترامادول ۵۰ میلی گرم، شربت اکسپکتورانت کدئین، قرص استامینوفن کدئین، آمپول دیازپام ۱۰ میلی گرم، قرص دیازپام ۲،۵ و ۱۰ میلی گرم، آمپول بوپرنورفین و قرص بوپرنورفین است.

 

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر درباره دارو‌های تخصصی بیماران نیز گفت: زائران بیمار برای بردن دارو‌های تخصصی خود با توجه به شرایط ذکر شده از جمله همراه داشتن نسخه پزشکی منعی ندارند.

 

 حلی ساز افزود: محموله دارویی مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر شامل ۴۰۰ قلم دارو و تجهیزات پزشکی به وزن ۶۰ تن برای ارائه خدمات درمانی به زائران ایرانی در حج تمتع ۹۸  بارگیری و با کشتی از طریق امارات  به عربستان ارسال شد.

 

وی ادامه داد : داروهای ممنوعه که به نوعی مخدر محسوب شده و حاوی کدئین و مرفین است اجازه ورود به عربستان ندارد لذا زائران باید نهایت دقت را داشته باشند و از همراه داشتن این داروها پرهیز کنند.

 

 حلی ساز با اشاره به اینکه همه داروهای مورد نیاز زائران برای تجهیز مراکز درمانی هلال احمر در عربستان تامین و ارسال شده است، گفت: چنانچه نیاز به تامین برخی داروهای خاص باشد هماهنگی لازم انجام شده تا در عربستان این داروها تامین شود.

 

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر افزود : ۱۳ تیر  گروهی ۵۰ نفره شامل پزشک، پرستار، متخصص دارو و تجهیزات دارویی و خدمات انفورماتیک به منظور راه اندازی درمانگاه‌های هلال احمر در مدینه و بیمارستان مکه به عربستان اعزام خواهد شد.

 

انتهای پیام// ب