تولیت حرم حضرت معصومه(س) گفت: زیارت ائمه هدی(ع) باعث می‎شود تا روح زائر برای درک حقایق و معارف الهی آماده شود. به گزارش خبرنگار زیارت نیوز، آیت‌الله محمد سعیدی در ویژه‌برنامه جشن شب میلاد امام رضا(ع) که دوم مردادماه در حرم مطهر رضوی برگزار شد اظهار کرد: زیارت یکی از شاخصه‎های وفادار بودن به اهل‌بیت(ع) […]

تولیت حرم حضرت معصومه(س) گفت: زیارت ائمه هدی(ع) باعث می‎شود تا روح زائر برای درک حقایق و معارف الهی آماده شود.

به گزارش خبرنگار زیارت نیوز، آیت‌الله محمد سعیدی در ویژه‌برنامه جشن شب میلاد امام رضا(ع) که دوم مردادماه در حرم مطهر رضوی برگزار شد اظهار کرد: زیارت یکی از شاخصه‎های وفادار بودن به اهل‌بیت(ع) است؛ حضرت عبدالعظيم حسنی(س) در روایتی می‎فرمایند که به حضرت جواد(ع) عرض كردم: به زيارت قبر حضرت سيدالشهدا(ع) مشرف شوم يا به زيارت پدرتان، امام جواد(ع) فرمودند: اندكى درنگ كن؛ سپس داخل اندرون شد بعد درحالی‌که اشك‎هايش بر رخسارش جارى بود، خارج شد و فرمود: زائران امام حسين(ع) بسيارند، اما زائران پدرم كم هستند.

وی افزود: در روايت ديگر امام جواد(ع) می‎فرماید که زيارت پدرم افضل است زيرا حضرت اباعبدالله الحسين(ع) را همه مردم زيارت مى‎كنند، اما پدرم را جز خواص شيعه زيارت نمى‎كنند.

تولیت حرم حضرت معصومه(س) در ادامه عنوان کرد: هر فرقه‎ای از شیعه، امام حسین(ع) را از جهات مختلفی از قبیل شهادت آن حضرت، مخصوصاً فرزند بی‌واسطه حضرت زهرا(س) بودن محترم می‎شمارند و فِرَق دیگر شیعه از قبیل کیسانیه، زیدیه، اسماعیلیه و واقفیه و… امامت حضرت سیدالشهدا(ع) را پذیرفته‎اند اما در این میان، حضرت رضا(ع) دارای ویژگی خاصی است که اغلب انشعابات تشیع، قبل از ایشان بوده و باقیمانده از فرق مختلف، همین خواص شیعه هستند که به ولایت حضرت رضا(ع) معتقدند و شمارشان نسبت به بقیه کمتر است.

وی تأکید کرد: در تمام روایات مربوط به زیارت امام رضا(ع) قید عارفا بحقه آمده است، به این معنا که اگر می‎خواهید زیارت بامعرفت داشته باشید باید ایشان را امام واجب الاطاعه بدانید.

آیت‌الله سعیدی با اشاره به اینکه مردم در پرتو زیارت به معارف الهی دست پیدا می‎کنند، ابرازکرد: زیارت امام باعث می‎شود تا روح زائر برای درک حقایق و معارف الهی آماده شود.

وی با تأکید بر اینکه واجب الاطاعه بودن امام برای زائر مسئولیت می‎آورد، تصریح کرد: مسئولیت زائر در برابر امامش این است که در مسیر ایشان گام بردارد و ازآنچه که اهل‌بیت(ع) نهی کرده است دوری کند.

این استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: امام رضا(ع) در سبک زندگی خویش و در مناظرات و کرسی‎های علمی، به شیعیان آموخت که در مقابل نفوذ دشمن بایستند و راهی را برای تسلط دشمنان بر خود باز نگذارند، لذا مسئولان ما هم با تأسی به امام رئوف(ع) باید راه تسلط بیگانگان را بر کشور ببندند.