معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی افزود: در شرایطی که با موجی از ناامیدی در بین مردم مواجه بودیم، الگوی مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی و برنامه‌ریزی‌ها برای بهبود معیشت خانوار با کمک معین‌های توسعه‌گرا، سطح امید را در بین اقشار مختلف جامعه به ویژه جوانان افزایش داده است.

به گزارش خبرگزاری زیارت نیوز،علی رسولیان گفت: لازم می‌دانم از نمایندگان به دلیل همراهی شایسته در پیشبرد اهداف مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی تقدیر کنم، چراکه گفتمان جدیدی را در این استان ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه تاکنون با ۷۹ معین اقتصاد مقاومتی تفاهم‌نامه همکاری منعقد شده است، ادامه داد: در قالب مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی، مسؤولیت توسعه مناطق ۱۲گانه خراسان رضوی به شرکت‌های موفق شهرستانی، استانی و سازمان‌های مهم ملی واگذار شده است.

رسولیان گفت: ۴۰ معین اقتصاد مقاومتی دیگر هم شناسایی شده‌اند که در صورت عدم تمایل هر یک از معین‌های فعلی برای ادامه کار یا نداشتن صلاحیت برای مشارکت در مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی، جایگزین می‌شوند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه معین‌های اقتصاد مقاومتی به صورت کاملا داوطلبانه مسؤولیت توسعه این استان را برعهده گرفته‌اند، اظهار کرد: وظایف معین‌ها در زمینه شناسایی ظرفیت‌های منطقه‌ای، برگزاری دوره‌های آموزش کسب و کار و بسترسازی برای ورود تسهیل‌گران در قالب یک دستورالعمل تعریف شده است.

وی بیان کرد: برای آنکه مشارکت مردم را هم در طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی داشته باشیم، نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی تشکیل شده، به صورت روزانه مسائل مربوط به معین‌ها توسط این نهاد پیگیری می‌شود.

رسولیان اضافه کرد: ۷۴۷ تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری هم به ارزش ۳۸ هزار میلیارد تومان در شهرستان‌ها توسط ارکان حاکمیت و متقاضیان سرمایه‌گذاری به امضا رسیده که با اجرای آنها ۷۶ هزار فرصت شغلی ایجاد می‌شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی از تدوین برنامه عملیاتی حوزه اقتصادی این استان در سال ۹۸ خبر داد و گفت: براساس این برنامه که متناسب با برنامه ششم توسعه کشور تدوین شده، حجم صادرات غیرنفتی خراسان رضوی باید به ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار و میزان جذب سرمایه‌گذاری خارجی به ۱۸۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی برسد.

وی بیان کرد: براساس برنامه عملیاتی حوزه اقتصادی، در سال جاری باید ۷۶ هزار و ۷۹۹ فرصت شغلی ایجاد شود و نرخ بیکاری استان به ۸٫۵ درصد کاهش پیدا کند.

رسولیان بیان کرد: سال گذشته ۸۱۳ هزار میلیارد تومان خالص تسهیلات پرداختی توسط بانک‌ها بوده که در سال جاری این رقم براساس برنامه‌ریزی انجام گرفته، باید به ۱۵ هزار میلیارد تومان برسد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی  در پایان گفت: تا مهرماه سال جاری حدود ۵ هزار میلیارد تومان پروژه بزرگ اقتصادی در شهرستان‌های این استان به بهره‌برداری می‌رسد.

انتهای پیام//ب