با توجه به بسته بودن مرز مهران تا ۲۳ اسفندماه، سفر زمینی به عتبات نیز تا آن زمان برقرار نمی‌شود و امکان اعزام زائران به عتبات وجود‌ ندارد.

به گزارش سازمان حج و زیارت ، سفر به عتبات از اوایل بهمن‌ماه متوقف شد و زائرانی که پس از اربعین‌حسینی با وجود فراز‌و‌نشیب‌های مختلف تنها هوایی و آن‌هم به صورت‌ محدود به عتبات اعزام‌می‌شدند، امکان تشرف به این سفر معنوی را از دست دادند و دیگر نه به صورت هوایی بلکه به صورت زمینی نیز نمی‌توانند به عتبات اعزام شوند.

اعزام ۴۰۰ زائر عتبات به صورت زمینی در کمتر از یک هفته

این امر در حالی است که از ۲۶ بهمن‌ماه سفر زمینی به عتبات پس از چهار ماه وقفه راه‌اندازی شده بود و به گفته مصطفی قاسمی مدیرعامل شرکت شمسا «حدود ۴۰۰ زائر از شنبه تا پنج‌شنبه به صورت زمینی عازم عتبات شدند»، اما به دلیل شرایط موجود و جلوگیری از شیوع کرونا در کمتر از یک هفته مرز مهران به عنوان مرز خروجی کاروان‌های عتبات بسته شد.

توقف سفر به عتبات تا اطلاع ثانوی

پس از بسته شدن مرز مهران و توقف سفرهای زمینی به عتبات، سفر هوایی نیز متوقف شد و محمد آزاد سرپرست معاونت عتبات سازمان حج و زیارت از مذاکرات ایران و عراق برای ازسرگیری سفرهای زیارتی به عتبات به ویژه در ایام ماه رجب خبر داد ونتیجه این مذاکرات برقراری سفر زمینی به عتبات از ۲۰ اسفندماه شد و پس از آن برای سفر هوایی به عتبات جلساتی برگزار شد که در نهایت سازمان حج و زیارت در اطلاعیه‌ای به توقف سفرهای زمینی و‌هوایی به عتبات تا اطلاع ثانوی اشاره کرد.

این امر در حالی بود که به نظر می‌رسید سفر هوایی به عتبات در روزهای آینده برقرار شود، اما به دلیل برخی ملاحظات این امر امکان‌پذیر نشد و هنوز خبری از برقراری سفر به عتبات نیست.

مرز مهران تا ۲۳ اسفند بسته است

یک‌منبع آگاه با اشاره به اینکه سفر زمینی به عتبات فعلا امکان‌پذیر نیست، گفت: با مذاکراتی که انجام شده است، تصمیم بر آن شد تا از روز‌گذشته نهم اسفندماه به مدت دو هفته مرز زمینی مهران بسته شود و نه تنها تردد زائران بلکه فعالیت‌های تجاری نیز متوقف می‌شود.

با این تصمیم سفر زمینی به عتبات حداقل ۲۳ اسفندماه متوقف است و هیچ اعزامی صورت نمی‌گیرد.

سفر نوروزی به عتبات از ۲۴ اسفند آغاز می‌شود‌ 

بر همین اساس، به نظر می‌رسد که سفرهای عادی به عتبات فعلا برقرار نخواهد شد و با تصمیم مسؤولان ممکن است با آغاز سفرهای نوروزی به عتبات اعزام‌ها نیز برقرار شود، چرا که سفرهای نوروزی به عتبات از ۲۴ اسفندماه آغاز می‌شود و قبل از این زمان مرز زمینی مهران بسته خواهد بود.

به گفته علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج‌و زیارت سفر نوروزی به عتبات از ۲۴ اسفند تا پایان فروردین‌ماه صورت می‌گیرد که ۳۰ هزار نفر پیش‌ثبت‌نام کرده‌اند تا در این ایام به عتبات مشرف شوند.

همچنین با توجه به متوقف شدن سفر به عتبات در هفته گذشته، سرپرست معاونت عتبات سازمان حج و زیارت عنوان کرد که در جلسه‌ای مقرر شد ثبت‌نام قطعی این افراد که قرار بود ۶ اسفندماه انجام شود، به یکشنبه ۱۱ اسفندماه موکول شود.

همچنین سفر دانشگاهیان به عتبات نیز که به گفته حجت‌الاسلام مرتضی مطهری‌پور قرار بود از ۱۸ اسفندماه آغاز شود، متوقف شده است و زائران عتبات دانشگاهی در زمانی دیگر به این سفر مشرف خواهند شد. در بیست‌‌ و دومین‌دوره اعزام دانشگاهیان به عتبات قرار بود ۱۵۰ کاروان از ۱۸ اسفند تا پایان فروردین به عتبات اعزام شوند.