هم‌زمان با ‎دهه مبارک کرامت شانزدهمین برنامه «سه‎شنبه‎های فرهنگی» با رونمایی و معرفی سکه‎های ولایتعهدی امام رضا(علیه‌السلام) برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری زیارت نیوز، هم‌زمان با ‎دهه مبارک کرامت شانزدهمین برنامه «سه‎شنبه‎های فرهنگی» با رونمایی و معرفی سکه‎های ولایتعهدی امام رضا(علیه‌السلام) برگزار شد.

در این جلسه که واقفان سکه‌های ولایتعهدی نیز حضور داشتند، رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی ضمن تبیین جایگاه امامت، نقش امام رضا(ع) را در تاسیس و حراست از اصل دین و تعمیق و گسترش قلمروی جغرافیایی دین تشریح کرد.

حجت‌الاسلام سید جلال حسینی اظهار کرد: اولین موزه نمایشگاه مناسبتی و موضوعی آستان قدس رضوی در سالروز ولادت امام رضا(علیه‌السلام) افتتاح می‌شود.

وی با اشاره به حوزه کهن خراسان بزرگ، مشاهیر علمای شیعه با اولویت علمای مدفون در حرم مطهر رضوی را اولین موضوع این موزه نمایشگاهی عنوان کرد و گفت: در این نمایشگاه دستنویس علما، اسناد، اجازات، اجتهادات و زندگی‌نامه آن‌ها به نمایش گذاشته می‌شود.

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی به رایزنی‌های انجام شده برای ایجاد تفاهم‌نامه با کتابخانه‌های معتبر دنیا اشاره کرد و ادامه داد: این مسئله زمینه‌ساز معرفی فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی در قالب گنجینه‌های رضوی است.

محمد تقی صفار کارشناس سکه‌های پیش از اسلام نیز در ادامه این جلسه ضمن تشریح آثار و نوشته‌ها و صور نقش بسته بر روی سکه‌ها در سیر تاریخ، روند تحول سکه را در دوران اسلامی مورد تحلیل قرار داد.

در ادامه با حضور اهالی رسانه و مدیران ارشد سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از سه سکه و یک نیم سکه ولایتعهدی امام رضا(علیه‌السلام) رونمایی شد.

سکه ولایتعهدی امام رضا(علیه‌السلام) ضرب محمدیه در سال ۲۰۲ ق از جنس نقره اهدا شده توسط محمدتقی صفار از مشهد، سکه ولایتعهدی درهم نقره ضرب اصفهان در سال ۲۰۴ اهدا کننده گلی خاتم مادر سردار شهید محمدرضا فردچیان از اندیمشک و سکه دیگر ضرب فارس به سال ۲۰۲ ق درهمی از جنس نقره اهدا شده توسط حاج محمدتقی و صدیقه رضایی از وصفنارد تهران از جمله این آثار بودند که در این جلسه از آن‌ها رونمایی به عمل آمد.

گفتنی است، در پایان این مراسم از محمدتقی صفار کارشناس سکه‌های پیش از اسلام و واقف ۱۱۰ سکه اهدایی به موزه رضوی که نفیس‌ترین آن سکه شاپور اول ساسانی و سکه ولایتعهدی امام رضا(علیه‌السلام) است و همچنین گلی خاتم مادر سردار شهید محمدرضا فردچیان از اندیمشک واقف سکه‌ای دیگر از ولایتعهدی امام رضا(علیه‌السلام) با اهدای هدایایی توسط ریاست سازمان تقدیر و تشکر به عمل آمد.

انتهای پیام//ب