آموزش متن شاهنامه فردوسی به دانش آموزان در سطح مدارس خراسان رضوی با انعقاد تفاهمنامه ای بین اداره کل آموزش و پرورش این استان و شهرداری مشهد با هدف تحقق اهداف سند تحول بنیادین آموزش و پرورش صورت می گیرد.

به گزارش خبرگزاری زیارت نیوز، در همین راستا، شهردار مشهد با انتشار پیامی در فضای مجازی و اشاره به مشارکت فعال این نهاد در توسعه و بهسازی محیط پیرامونی آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی اعلام کرد: خوان هشتم، احیای توس بود اما سال تحصیلی آینده در “زنگ شاهنامه” با دانش‌آموزان مشهدی از آن عبور می‌کنیم؛ این تفاهمنامه‌ای است که مدیریت شهری مشهد با همراهی آموزش و پرورش برای آشنایی کودکانمان با محتوای فاخر شاهنامه تدوین کرده است.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی نیز روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اجرای آموزش شاهنامه را ویژه دوره های پیش دبستانی و ابتدایی با هدف تحقق اهداف سند تحول بنیادین و اسناد بالادستی آموزش و پرورش اعلام و بیان کرد: بر مبنای این اسناد دستگاه تعلیم و تربیت مکلف است در حوزه های هویت بخشی دینی، اسلامی، ایرانی و انقلابی به نسل نوجوان و جوان گام بردارد. در این راستا معرفی الگوها، اسطوره ها و مفاخر تمدن بزرگ فارسی به آینده سازان ایران می تواند اثرگذار باشد.  
قاسمعلی خدابنده بسیاری از مفاخر، شاعران، فلاسفه و بزرگان ایران زمین را برآمده از خطه خراسان توصیف و بیان کرد: در این میان حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعری است که به کمک او زبان فارسی زنده نگهداشته شد.
وی افزود: چنانکه رهبر معظم انقلاب اسلامی فرموده اند “من با شاهنامه مانوس هستم، حکمت شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی حکمت اوستایی نیست بلکه حکمت قرآنی، الهی و اسلامی است” ما نیز به عنوان دستگاه تعلیم و تربیت وظیفه و رسالت داریم که حکمت الهی و قرآنی شاهنامه را به دانش آموزان معرفی نماییم.  

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی ادامه داد: در شاهنامه ویژگیهایی همچون “حس تعلق و غیرتمندی به وطن و میهن” موج می زند لذا چنین احساسی می بایست در ضمیر نوجوانان و جوانان ایران زمین تقویت شود. بر این اساس دانش آموزان با خواندن داستانهای شاهنامه هرچه بیشتر با مفاخر و دانشمندان بزرگ کشورمان آشنا شده و خصیصه های والایی همچون “دلاوری، شجاعت، راستی و توکل بر خداوند” در آنها تقویت می شود.  وی گفت: بر اساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اقدامی با عنوان “برنامه ویژه مدرسه” در دست اجرا است. در این چارچوب مهارتهای فرهنگی، اجتماعی، اعتقادی، دینی و اخلاقی به دانش آموزان آموزش داده می شود که “آموزش شاهنامه” در همین قالب عملیاتی می شود.

انتهای پیام//ب