رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان خراسان رضوی یکی از مهمترین موانع بهبود فضای کسب و کار خراسان رضوی را نقص حوزه حمل و نقل برشمرد و گفت: این استان در مسیر کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب قرار گرفته است و نقش مهمی در ترانزیت و صادرات ایفا می کند اما هنوز با مشکل کمبود واگن برای حمل کالای صادراتی مواجه است.

به گزارش خبرگزاری زیارت نیوز، محمدحسین روشنک افزود: خراسان رضوی می تواند بخش زیادی از نیازهای امروز کشور را در شرایط تحریم های اقتصادی تامین و بخش زیادی از کالاهای کشور را صادر کند.

وی تصریح کرد: شرق کشور تحریم نیست و دولت می تواند با تامین زیرساخت های حمل و نقل به ویژه واگن برای کالاهای صادراتی و توجه بیشتر به گمرکات مرزی در شرایط کنونی گشایشی در وضعیت اقتصادی کشور و بهبود شرایط کسب و کار به وجود آورد.

رئیس انجمن کارآفرینان خراسان رضوی گفت: هم اینک در دوغارون و مرز مشترک بین ایران و افغانستان، تعداد زیادی کامیون حامل کالای صادراتی ساعتها در انتظار عبور از مرز می مانند و ریشه این مشکل به تصمیمات در مرکز بازمی گردد که هنوز نتوانسته زیرساخت ها را در این حوزه کامل کند.

روشنک افزود: تهران با ۱۱ میلیون نفر جمعیت، بیش از ۶۰ درصد اقتصاد کشور شامل گردش پولی و مسائل بانکی را در اختیار دارد و بسیاری از بنگاه های بزرگ اقتصادی تلاش می کنند تجارت خود را در فضای تهران به سرانجام برسانند و در این شرایط مقامات استانی مانند خراسان رضوی چگونه می توانند فضای کسب و کار را بهبود ببخشند؟

وی اضافه کرد: فضای کسب و کار در خراسان رضوی زمانی بهبود می یابد که مجلس شورای اسلامی و دولت تصمیم بگیرند تا بخشی از اختیارات را به استانها تفویض کنند به این معنا که چند استان را در قالب یک منطقه تعریف کرده، یکی از مسئولان کشوری را به عنوان ناظر بر این منطقه قرار دهند تا در جلسات هیات دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه حضور یابد و بتواند گره های استانی را باز کند.

او ادامه داد: در مجموع در شرایط فعلی، عدم اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار از یک سو و تمرکزگرایی ۱۰۰ درصدی دولت در تصمیم گیری ها از سوی دیگر فضای کسب و کار در استان را نامناسب کرده است.

انتهای پیام//ب