رئیس سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: از شش نسخه خطی نفیس و مصور شاهنامه فردوسی و سه نسخه چاپ سنگی آن در موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری زیارت نیوز، حجت الاسلام سید جلال حسینی در مراسم رونمایی از شش نسخه خطی و سه نسخه چاپ سنگی مصور از شاهنامه فردوسی که در موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی برگزار شد، افزود: آستان قدس رضوی به لحاظ برخورداری از تعداد نسخ خطی شاهنامه رتبه نخست را در کشور دارد.

 

رئیس سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی ادامه داد: نخستین لقبی که به فردوسی بزرگ نسبت دادند حکیم است و حکمت فردوسی، حکمت توحیدی، اعتماد به خدا، توکل و مجاهدت در راه حق و منبعث از عمیق ترین آموزه های دینی و اسلامی است.

 

حجت الاسلام حسینی با بیان اینکه باید شاهنامه به عنوان غنی ترین منبع هویتی ایرانیان در سطوح آموزش عالی مورد بررسی قرار گیرد  چرا که این کتاب زمینه ساز هویت ایرانی و متن پرمحتوایی از حکمت دینی است، افزود:محققان و پژوهشگران ۱۵ کشور در مراسم امروز حضور دارند و حضور آنان تلاشی برای شناساندن وجود نسخه های نفیس از شاهنامه زیر پرچم حضرت رضا (ع) به دنیاست.

 

 

استاد دانشگاه و فردوسی شناس برجسته خراسان نیز در این مراسم گفت: شاهنامه فردوسی تبلوری از پیوند تشیع و زبان فارسی است، فردوسی مسلمان بود و ایران اسلامی را در شاهنامه به تصویر کشید به طوری که تعالیم اسلامی در این کتاب حماسی تجلی یافته است.

 

محمد جعفر یاحقی با اشاره به اینکه بهترین نسخ خطی و چاپ سنگی از قرآن و شاهنامه فردوسی در گنجینه آستان قدس رضوی وجود دارد و قرار گرفتن این دو کتاب در کنار هم پیوند خجسته ای است که در آن زبان فارسی با تشیع گره می خورد.

 

وی با بیان اینکه نخستین متون مدون فارسی در ایران زمین مربوط به ترجمه های قرآن کریم است که نشان از قدمت پیوند بین زبان فارسی و دین اسلام دارد، ادامه داد: همان طور که قرآن، سراسر هنر خداوندی است، شاهنامه به عنوان غنی ترین گنجینه زبان فارسی سراسر هنر و شگفتی است.

 

انتهای پیام//