امام جمعه مشهد گفت: شخصیتهای برجسته ای از زنان مسلمان در جهان ظهور و بروز کرده اند که عظمت و شخصیتشان در تحول سازی اجتماعی، فرهنگی و انقلابی جامعه بوده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری زیارت نیوز، آیت الله سید احمد علم الهدی در مراسم گرامیداشت بانو گوهرشاد در مشهد که در تالار نور اداره اوقاف و امور خیریه استان برگزار شد، افزود: دفاع از حقوق زن با رویکرد یکسان سازی زن و مرد دفاع از حقوق انسانی زن نیست، در اسلام مساله حقوق زن دفاع از حقوق انسانی زن است و اسلام به عنوان تنها مکتب مدافع حقوق انسانی زن در حوزه تعالیم و معارفش این نوع خاص را مورد توجه قرار داده است.

امام جمعه مشهد با بیان اینکه زن قهرمان و دست پرورده شریعت اسلام و قرآن است که می تواند تحول سازی کند، ادامه داد: وجود مقدس حضرت زینب (س) که بانویی قهرمان و بی نظیر در طول تاریخ است و عمده نقش آفرینی ایشان ایجاد تحول در بینش انسانها است.

 

آیت الله علم الهدی بیان کرد: شخصیتهای برجسته ای از زنان مسلمان در جهان بروز و ظهور کرده اند که عظمت و شخصیتشان در تحول سازی اجتماعی، فرهنگی و انقلابی بوده است.

 

وی با اشاره به اینکه عمده امتیاز وعظمت بانو گوهرشاد تحول سازی فرهنگی، فکری و سیاسی است، تصریح کرد: سلسله تیموریان به سلسله ای آدم کش و بی رحم معروف بودند و و بانو گوهرشاد با ایجاد تحول در اندیشه و نظام سیاسی تیموریان، جریان آن سلسله را از آدم‌کشی به حاکمیت فرهنگی، هنردوستی و علم‌دوستی مبدل کرد‌.

 

امام جمعه مشهد ادامه داد: در موقوفات بانو گوهرشاد اقدامات خوبی در دست انجام است و این خیرات با نیت خالص وقف شده است و موقوفات این بانو نیز عمدتا برای اجرای برنامه های خدماتی در کنار برنامه های فرهنگی بوده است.

 

آیت‌الله علم‌الهدی در بخش دیگری از سخنرانی خود با اشاره به نقش و جایگاه حضرت زنیب کبری(س) در طول عمر شریفشان، تصریح کرد: حضرت زینب کبری(س) به عنوان بانویی نمونه و قهرمان در طول تاریخ هستند و عمده نقش‌آفرینی این بانوی بزرگوار ایجاد تحول در جامعه انسانی بود.

 

امام جمعه مشهد افزود: جامعه‌ای که همه‌چیز را در قدرت و سلطه استکبار می‌دید در اثر برخورد حضرت زینب کبری(س) دگرگون شد و شهر شامی که در روز ورود کاروان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) آذین‌بندی شده بود همگی یکپارچه عزادار و در سوگ سید الشهدا (ع) گریستند.

 

موقوفات بانو گوهر شاد از به روز ترین موقوفات جهان اسلام است

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی نیز در این مراسم با اشاره به اینکه موقوفات بانو گوهرشاد از به روزترین موقوفات جهان اسلام است، افزود: بانو گوهرشاد در سال ۸۲۱ هجری قمری مسجد گوهرشاد را بنا کرد و موقوفات ارزشمندی را در خدمت این مسجد قرار داد.

 

حجت الاسلام محمد احمدزاده گفت: موقوفات این بانو امروزه علاوه بر بخشهای تجاری و مسکونی در حوزه های مختلفی چون کشاورزی و آبزی پروری در حال خدمت است.

 

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف خراسان رضوی با اشاره به دهم ماه مبارک و وفات حضرت خدیجه(س)  بیان کرد: این دو بانو ویژگی مشترک داشتند و هر دو اهل خیر و نیکوکار بودند.

 

حجت الاسلام ایزدی ادامه داد: حضرت خدیجه(س) اموال کثیر خود را در راه اسلام خرج کرد و از خدا کوثر گرفت و بانو گوهر شاد اموالش را در راه خدا وقف کرد و موقوفه اش در جوار فرزند کوثر قرار گرفت.

 

انتهای پیام// ت