مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم گفت: این استان به عنوان مقصد گردشگری زیارتی و مذهبی در کشور مطرح است.

به گزارش خبرگزاری زیارت نیوز، حمید یزدانی افزود: قم سالانه میزبان بیش از ۲۰ میلیون نفر زائر داخلی و خارجی است که برای زیارت مرقد مطهر حضرت معصومه (س)، مسجد جمکران و سایر بقاع متبرکه و همینطور تعداد زیادی از افراد برای تحصیل در حوزه علمیه قم و سایر مدارس دینی به این استان سفر می کنند.
وی همچنین ضمن اشاره به اعزام دانشجو از ۱۳۵ کشور خارجی به قم اظهارداشت:این استان به لحاظ گردشگری زیارتی و مذهبی از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم گفت: سال گذشته بیش از دو میلیون ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار گردشگر از کشورهای عراق، لبنان، آذربایجان و همینطور ممالک اروپایی به قم سفرکردند.
وی در ادامه از سفر چهار هزار و ۷۰۰ نفر گردشگر خارجی طی یک ماهه سال جاری به این استان خبرداد و افزود:بدون شک با توسعه و بهبود شرایط زیر ساختی می توان از فرصت های گردشگری اعم از زیارتی، مذهبی، طبیعی، سلامت، ورزشی و غیره در منطقه به بهترین وجه ممکن استفاده کرد.
یزدانی تصریح کرد:گردشگری قم فقط ذیل گردشگری زیارتی و مذهبی تعریف شده در حالیکه این استان از توان های دیگری ازجمله اکوتوریسم، ژئوتوریسم، گردشگری سلامت و ورزشی برخوردار است.
وی به رادیو اقتصاد گفت: بطورکلی در کنار فضاهای گردشگری زیارتی و مذهبی استان باید به سایر حوزه های گردشگری نیز توجه بیشتری شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم در بخش دیگری از سخنان خود از راه اندازی دو واحد بوم گردی طی سال جاری دراستان خبرداد و گفت: دو واحد دیگر نیز در حال اقدام بوده و همینطور ۱۴ متقاضی در نوبت دریافت مجوز اقامتگاه بوم‌گردی هستند.
وی در ادامه یادآورشد:پیش بینی می شود با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته تعداد واحدهای بوم گردی استان تا پایان سال به بالای ۵۰ مورد افزایش یابد.