مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با تاکید بر اینکه راهبری فرهنگی یکی از وظایف اصلی مساجد است، گفت:راه دانش ورزی از طریق مطالعه کتاب‌ها است که این نقش را مساجد می‌توانند ایفا کنند.

به گزارش خبرگزاری زیارت نیوز،جعفر مروارید در بازدید از کانون‌های فرهنگی هنری فاطمه الزهرا(س) و حضرت خدیجه(س) با بیان اینکه باعث افتخارم است که در هفته کتاب و کتابخوانی اولین کتابخانه‌ای که برای عرض خسته نباشید خدمت رسیدیم یک کتابخانه مسجدی است، گفت: مسجد آیت‌الله میلانی از مساجد کهن مشهد است، آیت‌الله میلانی جزء انسان‌های مؤثر در انقلاب بودند و دروسی هم که تدریس می‌کردند جزء فاخرترین درس‌ها بود و حاصل میراث فرهنگ و معنوی و صدق نیتی که داشتند این مسجد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی با اشاره به اینکه برنامه‌های کتابخوانی‌ای که در مساجد برگزار می‌شود بر اساس استانداردهای کتابخانه‌های است، افزود:با توجه به بیانیه گام دوم که خطاب رهبر معظم انقلاب نسبت به نقش جوانان در آینده است باید نیاز جوانان تأمین شود.

وی با بیان اینکه در حوزه کتابخانه‌های مساجد موضوعات ادبیات داستانی، منطقه و جهان شناسی باید تقویت شود، ادامه داد:۶۰ جلد کتاب در مورد امام رضا(ع) تدوین شده که باید در کتابخانه‌های مساجد وجود داشته باشد.

مروارید با تاکید بر اینکه جوانان باید با سنت امام رضا(ع) آشنا شوند که در این زمینه ادبیات داستانی هم نگاشته شده، گفت:کتاب‌های صوتی هم باید تهیه شود و اگر سنت کتابخوانی از مساجد شروع شود و جزء فرهنگ خانوادگی قرار بگیرد می‌توانیم امیدوار باشیم کتابخوانی رواج پیدا می‌کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی با اشاره به اینکه یکی از شاخصه‌های عقلانیت از نگاه امام رضا(ع) دانش ورزی و استمرار آن است، اظهار کرد: راه دانش ورزی از طریق مطالعه کتاب‌ها است که این نقش را مساجد می‌توانند ایفا کنند.

وی با تاکید بر اینکه مساجد که پایگاه دینی و هویت جامعه است می‌توانند فرهنگ مطالعه را اشاعه دهند، افزود: شایسته نیست که نرخ مطالعه در مشهد که میراث تمدن کهن اسلامی را دارد پایین باشد بنابراین امیدواریم با کمک کتابخانه‌های کانون‌های مساجد تحولی را در فرهنگ سازی شاهد باشیم.

مروارید با بیان اینکه زیارت هویت مشهد را تشکیل می‌دهد به طوریکه سالانه ۳۰ میلیون نفر زائر از اقصی نقاط کشور و کشورهای دیگر وارد مشهد می‌شوند، گفت: در مشهد هنوز فرهنگ میزبانی را نیاموختیم و باید این مسئله ترویج شود که در این بین ارتباطات بین فرهنگی هم تقویت می‌شود.