مشاور وزیر امور خارجه و رئیس نمایندگی وزارت در شمال و شرق کشور گفت: مهمترین اولویت جمهوری اسلامی ایران با کشور همسایه افغانستان افزایش همکاریهای اقتصادی و تجاری دوجانبه است.

به گزارش خبرگزاری زیارت نیوز، غلامعباس ارباب خالص در مراسم معارفه سرکنسول جدید افغاستان در مشهد افزود: در حال حاضر  مبادلات تجاری میان دو کشور به ویژه استانهای هرات و خراسان رضوی جریان دارد اما باید بیش از این گسترش یابد و در این چارچوب تاکنون تفاهمنامه های خوبی میان استاندار خراسان رضوی و والی هرات منعقد شده است.

 

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور ادامه داد: بیشترین دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در مشهد را اتباع افغانستان تشکیل می دهند و در این حوزه نیز با توجه به اشتراکات فرهنگی می توان شمار دانشجویان را افزایش داد.

 

ارباب خالص گفت: در حوزه پزشکی نیز تفاهمنامه هایی میان خراسان رضوی و هرات منعقد شده بطوری که پزشکان افغانستانی در مشهد آموزشهای تخصصی می بینند.

 

وی با اشاره به ظرفیتهای بندر چابهار در جنوب شرق ایران افزود: این بندر مهم و استراتژیک فرصت بی نظیری برای استفاده سرمایه گذاران و تجار کشور دوست و همسایه افغانستان فراهم کرده است.

 

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور بیان کرد: چابهار به عنوان یکی از بنادر مهم در جنوب ایران و بخش شمالی دریای عمان بخاطر موقعیت جغرافیایی راهبردی و دسترسی مستقیم به آبهای آزاد بین المللی جایگاه ویژه ای در مبادلات ایران با دیگر کشورهای منطقه دارد.

 

ارباب خالص افزود: استانهای شمالی ایران به ویژه گلستان و مازندران نیز از ظرفیتهای خوبی در حوزه کشاورزی برخوردارند لذا این آمادگی وجود دارد تا همکاریهای اقتصادی در این بخش هم توسعه یابد.

 

سرکنسول جدید افغانستان در مشهد نیز با اشاره به اینکه خراسان رضوی و مشهد در این عرصه از ظرفیتهای اقتصادی بالا و مطلوبی برخوردار است، افزود: نهادهای ذیربط در افغانستان بدون هیچگونه مانع و معذوریتی پیگیر توسعه فعالیت بازرگانان ایرانی هستند و ایران و افغانستان تاریخ، زبان و فرهنگ مشترکی دارند و می توان از آن به عنوان یک فرصت بی بدیل در همکاریهای اقتصادی بهره بردای کرد.

 

عبدالجبار انصارادامه داد: جمهوری اسلامی ایران سالها پذیرای مهاجران افغانستانی بوده لذا جا دارد از ملت و دولت شما بخاطر میزبانی از هموطنانم قدردانی نمایم و منافع ایران و افغانستان با یکدیگر گره خورده و هیچکس نمی تواند خللی در اراده دو ملت برای حفظ و گسترش روابط بوجود آورد.

 

وی تصریح کرد: حجم مبادلات تجاری سالانه ایران و افغانستان دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار به استثناء مواد نفتی و مشتقات آن می باشد که ۶۰ درصدش مربوط به خراسان رضوی است و نگاه ما این است که کالاهای وارداتی ایرانی از حوزه غرب افغانستان به جنوب و جنوب شرق این کشور نیز صادر شود.

 

سرکنسول افغانستان در مشهد گفت: همچنین لازم است بازارهای جدیدی برای کالاهای ایرانی در افغانستان ایجاد شود زیرا محصولات ایران از نظر استاندارد کیفی و قیمت بسیار مناسب هستند و فرهنگ مصرف در افغانستان مشابه ایران است و بر این اساس نیازمند گسترش صادرات و واردات کالا بین دو کشور هستیم .

 

انتهای پیام// ب

 

منبع ایرنا