معاون هماهنگی و مدیریت امور زائرین استانداری خراسان رضوی از برگزاری نخستین جلسه راهبردی ستاد مرکزی اربعین ۹۹ خبرداد.

به گزارش خبرگزاری زیارت نیوز، محمد صادق براتی اظهار کرد: نخستین جلسه شورای  راهبری  اربعین حسینی سال ۹۹ با حضور اعضای این ستاد و همچنین افراد صاحبنظر در حوزه اربعین برای بررسی آسیب های اربعین گذشته و ارائه راهکارهای جدید در سالن همایش وزارت کشور برگزار شد.

معاون  هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی در این جلسه اظهار کرد: سه هفته قبل نخستین جلسه اربعین خراسان رضوی برگزار شد و در این جلسه آسیب شناسی اربعین سال گذشته صورت گرفت .

وی مشکل خروج  اقلام غذایی مواکب خراسان رضوی  از مرزها را از مشکلات حوزه اربعین برشمرد و افزود: به دلیل اینکه سهمیه موکب های خراسان رضوی از ۵۸ موکب به ۸۷ موکب افزایش یافت، تعدد کامیون های حامل مواد غذایی  موجب معطلی چندین ساعته کامیون ها پشت مرز شد.

جانشین رئیس ستاد اربعین خراسان رضوی عنوان کرد: با هماهنگی صورت گرفته و به همت جهاد دانشگاهی استان پژوهشی میدانی در ۴مرز کشور انجام شد که در این پژوهش شاخص های مختلفی مورد بررسی و پژوهش قرار گرفت و نتایج مطلوبی به دست آمده است.

وی به یکی از نتایج این تحقیق اشاره کرد و گفت: بیشتر زائران اربعین ۹۸ زیارت اولی بودند و مهمترین مشکلات زائران مسائل بهداشتی، حمل و نقل و گرانی سفر بوده است .

براتی بیان کرد: با توجه به استقبال ستاد مرکزی اربعین از این پژوهش، مقرر شد نتایج این پژوهش ها برای ستاد مرکزی ارسال شود تا در برنامه ریزی برای اربعین سال آینده از آن بهره برداری شود.

در این جلسه حسین ذوالفقاری معاون وزیر کشور و رئیس ستاد مرکزی اربعین گفت: یکی از موضوعات مهم در برگزاری مراسم اربعین حسینی پوشش و بهره مندی از ظرفیت های همه گروه های مردمی و جهادی و قرارگاه های مردمی فعال در این حوزه است.

وی افزود: معتقدیم که باید از همه ظرفیت های داخل و خارج از کشور درمراسم اربعین استفاده شود تا موازی کاری و احتمالا خنثی کردن کارهای دیگران اتفاق نیافتد.

معاون وزیر کشور درخصوص دلیل انتخاب خراسان رضوی به عنوان استان هدف در این ستاد تشریح کرد: خراسان رضوی به سبب وجود مضجع شریف امام رضا (ع) استانی ویژه بوده و مدخل ورودی زائران افغان و پاکستانی است.

وی ادامه داد: پس از اربعین در عراق، یک اربعین  هم به سمت مشهد مقدس وجود دارد، یعنی در مشهد باید هم به زائران اربعین که به کشور خود برمی گردند خدمات داده شود و هم به زائرانی که برای دهه پایانی صفر به این شهر مقدس مشرف می شوند، بنابراین به درخواست استاندار خراسان رضوی و با پیگیری معاونت زیارت این استان تصمیم گرفتیم این استان هم به همراه استانهای خوزستان، ایلام و کرمانشاه استان هدف ستاد باشد تا نگاه ویژه تری به آن شود و از اعتبارات و خدمات ملی استفاده نمایند.