با حضور معاون فرهنگی اداره کل اوقاف خراسان رضوی، نشست علمی تخصصی «وقف علم و فناوری ماهیت فقهی ،مصادیق و الزامات» در محل تالار شیخ طوسی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی، برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری زیارت نیوز، این نشست تخصصی با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی شریعتی تبار، مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی؛ محمد علی خلیل زاده، مدیر علم و فناوری معاونت علمی آستان قدس رضوی؛ حجت الاسلام جمال ایزدی، معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی و سید حسین فتاحی معصوم، استاد دانشگاه و واقف علم در محل تالار شیخ طوسی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.
 
حجت‌الاسلام مهدی شریعتی تبار، در ابتدای این نشست به تبیین موضوع «وقف علم از نظر فقه اسلامی» پرداخت و گفت: مقصود از وقف علم و فناوری این است که وقف در راستای توسعه و گسترش علم و فناوری باشد.
 
وی بیان کرد: ما باید مردم را به موقوفاتی تشویق کنیم که در راستای توسعه علم و فناوری و برای خدمت به علم باشد، البته احیای موقوفات و اجرای نیات واقفین نیز امری بسیار مهم است.
 
وی کسب علم و نشر آن را بسیار مهم دانست و ادامه داد: علم تسلط و قدرت می آورد؛ نخستین توصیه رهبر انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب، اهمیت علم و پژوهش است.
 
محمد علی خلیل‌زاده، نیز در ادامه این نشست بیان کرد: آن چه که در حال حاضر در صحنه علم و فناوری شکل گرفته است، نخست تولید علم، مرحله بعد تولید فناوری و پس از آن ثبت اختراع است.
 
وی اظهار کرد: یکی از پایه‌های اصلی تمدن نوین اسلامی، مبتنی بر علم و فناوری است از این رو ما باید در جهت همه عناصر و اجزاء فعال در استفاده از علم برای رشد و تعالی بشریت استفاده کنیم.