مدیرکل اوقاف و امورخیریه خراسان رضوی با بیان این که اسناد مسجد گوهرشاد به خوبی سازماندهی شده است، گفت: وقف نامه مسجد گوهرشاد، کامل ترین و جامع ترین وقف نامه است.

به گزارش خبرگزاری زیارت نیوز، حجت الاسلام و المسلمین محمد احمد زاده گفت: مسجد گوهرشاد توسط بانویی پرهیزگار بنا شد که در دوران خودش شاهکاری بی نظیر است.  

وی افزود: بانو گوهرشاد دارای دو فرزند به نام های بایسنقر و ابراهیم بوده است ، بایسنقر خطاطی زبردست بود. او قرآن را کتابت کرده و آثار هنری بایسنقر هنوز هم در مسجد گوهرشاد موجود است و البته در نوع خود کم نظیر است. این خانواده اهل هنر بوده و کارهای درخشانی در خراسان انجام دادند.

  حجت الاسلام احمد زاده خاطر نشان کرد: کسی که فضایی برای نماز گذاردن درست کند، خداوند برایش جبران می کند. گوهرشاد همه اموال خود را وقف کرده و مسجد بزرگی را بنا می کند، در کشور مساجد زیادی ساخته شده است اما این مسجد پس از ۶۰۰ سال همچنان می درخشد.
وی یادآور شد: هر زائری که به مشهد می آید، آرزو دارد دو رکعت نماز در این مسجد بخواند . جامع ترین و کامل ترین وقف نامه ها به لحاظ متون و … متعلق به مسجد گوهرشاد است. از سال ۱۱۳۵ تا سال ۱۱۸۲ قمری به مدت ۴۷ سال اسنادی از این مسجد در دوره صفویه و افشاریه باقی مانده که در گنجینه آستان قدس رضوی نگهداری می شود.  

مدیر کل سازمان اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی همچنین گفت: پادشاهان صفوی علاقه خاصی به اهل بیت (ع) داشتند. بعد از آن که ازبک ها از خراسان اخراج شدند ، تشیع در این منطقه مستقر می شود. اسناد مسجد مرتب و منظم می گردد، اسنادی که حتی در مورد سنگ کاری و گچ کاری مسجد است.

  وی افزود: با این که حادثه زلزله در مشهد خسارت سنگینی به مسجد وارد می کند، اما با موقوفات خوب و منظم این بنا تجدید می شود و تاکنون سرپا مانده است. بعد از دوران قاجاریه تولیت مسجد جدا شده که اسناد وقفی آن موجود است.  

حجت الاسلام احمدزاده خاطرنشان کرد: در حال حاضر تولیت مسجد گوهر شاد بر عهده آیت الله علم الهدی است و هماهنگی خوبی میان تولیت مسجد و آستان قدس رضوی وجود دارد که در پرتو آن خدمات مناسبی به زائران ارائه می شود.