مشاور معاون علمی آستان قدس رضوی گفت: چالش «فناوری پلیمرهای زیست تخریب‌پذیر» در بنیاد پژوهش‌های آستان قدس برگزاری می‌شود.

به گزارش خبرگزاری زیارت نیوز، علیرضا جاوید عرب شاهی افزود: امروزه در ظروف و  بسته‌بندی‌ها به خصوص برای مواد غذایی از مواد پلاستیکی، نفتی، شیشه، فلزات و کاغذ استفاده می‌شود و کاربرد این مواد معایب متعددی را به‌دنبال دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به مهاجرت ترکیبات استفاده شده در فرمول‌بندی بسته‌بندی به ماده غذایی، ایجاد آلودگی‌های زیست‌محیطی و مشکلات بازیافت آن‌ها اشاره کرد.

 

مشاور معاون علمی آستان قدس رضوی ادامه داد:  مطالعات بسیاری در زمینه تخریب زیستی پلیمرها با هدف غلبه بر مشکلات زیست‌محیطی ناشی از تجمع پلاستیک‌ها در طبیعت در حال انجام است و بهترین راه‌حل برای رفع این معضل، تولید پلیمرهای زیست‌ تخریب‌پذیراست.

 

جاوید عرب‌شاهی اظهار کرد: پژوهش‌های جدید به یافتن جایگزین‌های مناسب برای بسته‌بندی‌های متداول معطوف شده و ‌پلیمرهای زیست‌ تخریب‌پذیر و سازگار با محیط زیست به‌عنوان راه‌حل مناسب برای این موضوع پیشنهاد می‌شوند.

 

مشاور معاون علمی آستان قدس رضوی گفت: با توجه به حجم بالای استفاده از لیوان، ظروف یکبار مصرف و کیسه‌های حمل کفش در حرم مطهر رضوی، توجیه پذیر شدن استفاده از این زیست پلیمرهای تخریب‌پذیر یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش‌رو است و در این چالش بر آن هستیم تا به استفاده از ظرفیت علمی و فناوری شرکت‌های دانش‌بنیان، نخبگان و نوآوران با حفظ کیفیت و استانداردهای لازم استفاده از این مواد را اقتصادی کنیم.

 

عرب شاهی ادامه داد: سه ویژگی برای طرح‌های این چالش در نظر گرفته شده است که یک اقتصادی بودن این طرح‌ها، دوم قابلیت تولید انبوه داشتن این طرح‌ها و سوم فرمولاسیون آنها است که  قابلیت زیست تخریب‌پذیر بودن مواد اولیه آنها است که باید توسط آزمایشگاه‌های مورد تایید آستان قدس رضوی آزمایش شوند.

 

وی با اشاره به فرآیند برگزاری این چالش، افزود: این چالش در ۶ مرحله شامل طراحی فراخوان، انتشار فراخوان، ارائه و تدوین طرح، بررسی طرح‌ها، ارسال نمونه اولیه و داوری طرح‌ها با حضور ۵ داور از دانشگاه پتروشیمی تهران برگزار می‌شود.

 

مشاور معاون علمی آستان قدس رضوی بیان کرد: ۱۰ رویداد با هدف حل نیازها و چالش‌های آستان قدس رضوی به زودی برگزار می‌شود که چالش فناوری پلیمرهای زیست تخریب‌پذیر اولین چالش آن است و در پایان نیز به طرح‌های برگزیده توسط نهادهای حامی و سرمایه‌گذاران این مرحله تسهیلات حمایتی اعطا می‌شود.

 

گفتنی است؛ برگزیدگان رویداد چالش فناوری پلیمرهای زیست تخریب‌پذیر روز پنجشنبه ۳۰ خرداد ماه در بنیاد پژوهش‌های آستان قدس اعلام می‌شوند.

 

انتهای پیام// ب