مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: پدافند غیرعامل نقش موثری در مهار آتش سوزی یکی از طبقات برج مروراید گوهرشاد مشهد داشت.

به گزارش خبرگزاری زیارت نیوز، حجت الاسلام و المسلمین محمد احمدزاده با اشاره به حادثه آتش سوزی در یکی از طبقات برج مروارید گوهرشاد مشهد گفت: اینکه منشأ حریق در یکی از طبقات برج مروارید، نوسانات برق بوده یا چیز دیگری، در دست بررسی کارشناسی است؛ لکن مهم درسی است که می بایست از این گونه حوادث آموخت.

 

وی با بیان اینکه در حالی در حوادث مشابه سنوات اخیر، شاهد خسارات سنگین و بعضا جبران ناپذیری بوده ایم گفت: حادثه ی حریق در یکی از طبقات برج مروارید بدون هرگونه خسارت جانی و با خسارت مالی بسیار جزئی کنترل شد و این اهمیت و نقش اجرای پدافند غیرعامل در پیشگیری از خسارات زیان بار حوادث غیر مترقبه را بیش از پیش نشان می دهد.

 

مدیرکل اوقاف خراسان رضوی تصریح کرد: لازم می دانم به طور ویژه از سازمان محترم آتش نشانی و خدمات ایمنی به دلیل مشاوره ی صحیح و نظارت دقیق بر حسن اجرای سامانه پیشرفته و هوشمند اعلام و إطفاء حریق برج مروارید گوهرشاد قدردانی و تشکر کنم.

 

حجت الاسلام و المسلمین احمدزاده با اشاره به اینکه در مراحل مختلف طراحی و اجرای عملیات ساختمانی برج مروارید گوهرشاد که توسط بنیاد توسعه و عمران موقوفات و نظارت مهندسین مشاور انجام شده است، گفت: کلیه ی ضوابط و استاندارد های ایمنی ساختمان و آتش نشانی مدنظر بوده و بلااستثناء ضوابط مربوطه اعمال شده تا محیطی امن و ایمن برای ساکنان و مراجعه کنندگان محترم به برج را داشته باشیم.

 

وی گفت: سامانه ی هوشمند اعلام و إطفاء حریق در تمامی أجزاء و قسمت های ساختمان برج در این واقعه خیلی دقیق و به موقع عمل نموده و با اینکه عوامل خدوم و زحمتکش آتش نشانی در اسرع وقت در محل حاضر شدند، قبل از رسیدن آنها حریق توسط این سامانه کنترل و إطفاء شد.

 

مدیرکل اوقاف استان گفت: پیش بینی خروجی های متعدد از چهار طرف ساختمان برج و اجرای الزامات پدافندغیرعامل، تخلیه ی برج از جمعیتی که آنجا حضور داشتند را در لحظات اولیه ی حادثه بدون کمترین مشکلی تسهیل و تسریع کرد.

 

وی افزود: اسکلت فولادی این برج با  پوشش عایق ضدحریق برابر استاندارد های آتش نشانی محافظت گردیده و نمای زیبای منحصر بفرد برج مروارید گوهرشاد با صفحات کامپوزیت ضد حریق طراحی و إجراء شده است و ده ها استاندارد بحق دیگر که در اجراء مورد توجه جدی قرار گرفته است.

 

عملکرد سریع سیستم اطفا حریق برج مروارید مانع از فاجعه شد

 

مسئول موسسه اجرایی بنیاد توسعه و عمران موقوفات استان خراسان رضوی در ادامه گفت: اگر سیستم های هوشمند اطفاء حریق و اقداماتی که در راستای پدافند غیر عامل در ساختمان بکارگیری شده، به موقع و سریع عمل نمی کرد کنترل آتش به سختی یا غیر ممکن بود.

 

مهندس مهدی الهی بیان کرد: آتش سوزی در طبقاتی که در اجاره یکی از مستاجرین بوده اتفاق افتاده و دلیل حادثه در دست بررسی است .

 

وی افزود: در این حادثه اثرات دود بیشتراز آتش بوده که خوشبختانه مهار شده و تمام مسائل ایمنی در هنگام ساخت این برج رعایت شده است.

 

الهی تصریح کرد: از جمله استقرار سامانه هوشمنداعلام و إطفاءحریق در تمامی أجزاء و قسمت های ساختمان برج خیلی دقیق و به موقع عمل کرده و قبل از رسیدن آتش نشانی حریق توسط این سامانه کنترل و إطفاء شد.

 

وی در ادامه گفت: اگر سیستم های هوشمند اطفاء حریق و اقداماتی که در راستای پدافند غیر عامل در ساختمان بکارگیری شده، به موقع و سریع عمل نمی کرد کنترل آتش به سختی یا غیر ممکن بود.

 

الهی، با اشاره به اینکه سامانه اعلام و اطفاء حریق با پرداخت هزینه ای به صورت سالانه توسط پیمانکارمرتب به روز رسانی می شود، اظهار کرد: تابلو برق این برج مجهز به سیستم اطفاء حریق و  اسکلت فلزی این برج دارای پوشش عایق ضد حریق با ماندگاری بیش از دو ساعت بوده است.

 

مسئول موسسه اجرایی بنیاد توسعه و عمران موقوفات استان تصریح کرد: نمای برج و ورق به کار رفته در این ساختمان نیز ضد حریق بوده و خروجی های اضطراری برابر ضوابط جانمایی شده که مجهز به سیستم تهویه هوا می باشد.

 

الهی، بیان کرد: پرسنل این برج توسط کارشناسان آتش نشانی آموزش های لازم را دیده اند و این برج بیمه تکمیلی آتش سوزی را دارد .

 

وی در پایان گفت: این برج توسط موسسه اجرایی بنیاد توسعه و عمران موقوفات، تیم نظارتی مهندسین مشاوره “اوت” و نیز با حضور کارشناسان آتش نشانی در هنگام ساخت با نهایت دقت در امور ایمنی ساخته شده و با توجه به اینکه این برج از محل موقوفات ساخته شده در حفظ و صیانت از موقوفات تلاش جدی صورت گرفته است.

 

انتهای پیام// ب