دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی، جهان‌گردی و زیارتی خراسان رضوی از افزایش قیمت شرکت‌های هواپیمایی بعد از ماه رمضان به دلیل افزایش تقاضای مردم خبر داد.

به گزارش خبرگزاری زیارت نیوز، مجید فرقانی گفت: سازمان هواپیمایی کشوری مقرراتی را در خصوص سقف و کف قیمت به شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرده است ولی بیشتر عرضه و تقاضاست که مشخص می‌کند، قیمت چقدر است و نمی‌توان پیش‌بینی کرد که حتما این قیمت‌ها بالا یا پایین می‌رود.

 

دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی، جهان‌گردی و زیارتی خراسان رضوی ادامه  داد: با توجه به پایان ماه مبارک رمضان قاعدتا تقاضای سفر بین مردم بیشتر می‌شود و وقتی تقاضا بیشتر می‌شود، به همان نسبت هم قیمت بالا خواهد رفت.

 

فرقانی بیان کرد: به‌دلیل این‌که امکانات شرکت‌های هواپیمایی‌ ما کافی نیست و ناوگان، ناوگانی نیست که پاسخگوی همه این نیازها باشد، عرضه ما از تقاضا کمتر می‌شود و قیمت قاعدتا افزایش می‌یابد اما از طرفی هم سازمان هواپیمایی کشوری به شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرده که سقفی را با توجه به نرخ‌ و زمان باید رعایت کنند.

 

وی تصریح کرد: سیاستی که سازمان هواپیمایی کشوری چند سال است به نام متنوع‌سازی و آزادسازی نرخ، اعمال می‌کند، باعث شده که شرکت‌های هواپیمایی در نرخ‌گذاری آزادانه‌تر عمل کنند و از طرفی هم با توجه به هزینه‌هایی که شرکت‌های هواپیمایی برای تامین قطعات  دارند، مستقیما اعلام می‌کنند که ۵۰ تا ۶۰ درصد آن ارزی است و یک مقدار این قضیه را توجیه می‌کند که قیمت‌ها بالاتر برود.

 

دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی، جهان‌گردی و زیارتی خراسان رضوی گفت: ما موافق این قضیه نیستیم و موافقیم که حقوق مصرف‌کننده رعایت شود که این مسئله از جانب شرکت‌های هواپیمایی و بانک مرکزی و مراجعی که می‌توانند، کاری انجام دهند تا نرخ‌ها خیلی بالا نرود، قابل انجام و امکان‌پذیر است.

 

فرقانی ادامه داد: دولت و بانک مرکزی باید فکر اساسی در این خصوص بکنند و ارزی به شرکت‌های هواپیمایی با نرخ پایین‌تر تخصیص دهند که هزینه‌هایشان کمتر شود؛ از طرفی دیگر هم دولت در تلاش است که ناوگان شرکت‌های هواپیمایی را تجهیز کند و با توجه به تحریم‌ها و مسائلی که وجود دارد، موانعی هم سر راه قرار دارد.

 

انتهای پیام// ب