رئیس سازمان حج و زیارت در دیدار با رهبر معظم انقلاب گفت: مجموعه کارگزاران فعالیت خود را بر اصولی همانند تلاش و کار بی‌وقفه، صرفه‌جویی و نوآوری متمرکز کرده‌اند. به گزارش خبرنگار زیارت نیوز، حمید محمدی در دیدار متصدیان حج تمتع ۹۷، کارگزاران حج، دستگاه‌های همکار و جمعی از حجاج با رهبر معظم انقلاب، گزارش […]

رئیس سازمان حج و زیارت در دیدار با رهبر معظم انقلاب گفت: مجموعه کارگزاران فعالیت خود را بر اصولی همانند تلاش و کار بی‌وقفه، صرفه‌جویی و نوآوری متمرکز کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار زیارت نیوز، حمید محمدی در دیدار متصدیان حج تمتع ۹۷، کارگزاران حج، دستگاه‌های همکار و جمعی از حجاج با رهبر معظم انقلاب، گزارش کاملی از فرآیند حج تمتع ۹۷ ارائه کرد.

 

متن کامل گزارش رئیس سازمان حج و زیارت در محضر رهبر معظم انقلاب به شرح ذیل است:  

 بسم‌الله الرحمن الرحیم

سلام‌وصلوات خداوند بر رسول اکرم و ائمه‌ی اطهار علیهم‌السلام؛

و سلام و درود بر روح والای حضرت امام، شهدای دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم و مقاومت و شهدای مسجدالحرام و منا.

حمد و سپاس، خدای بزرگ را که بار دیگر به ما توفیق عنایت فرمود، تا در آستانه‌ی موسم حج ۹۷، گزارشی کوتاه از تلاش مجدانه خادمین حجاج وکارگزاران حج و زیارت را به محضر رهبر عزیزمان تقدیم کرده و از فرمایشات معظم له بهره‌مند شویم.

در پی عنایات حضرت باری‌تعالی، در برگزاریِ موفقِ حج سال گذشته، امسال نیز با تأیید شورای عالی امنیت ملی، و متعاقبِ تأمین خواسته‌ها و انتظارات مردم و نظام در خصوص امنیت، عزت، و کرامت حجاج، در جریان مذاکرات با عربستان، فرایند اجرایی حج ۹۷ که از پایان حج گذشته آغازشده بود، با جدیت بیشتری ادامه پیدا کرد.

امسال هم، علاوه بر فقدانِ روابط دوجانبه با عربستان و تشدید تنش‌ها، که پیشبرد امور اجرایی را سخت‌تر کرده است، محدودیت‌هایی نیز وجود دارد که رفع آن خارج از  حیطه و توان سازمان و بعثه است؛ ازجمله:

محدودیت ظرفیت اسکان در مدینه منوره ناشی از تخریب هتل‌ها

تضییقات ناشی از افزایش تعداد حجاج همه کشورها و مساحتِ محدودِ منا و عرفات

عدم امکان انتقال اقلام تدارکاتی به‌صورت تجاری و رسمی

باوجود محدودیت‌های فوق، خادمین حجاج اعم از بعثه، سازمان و مدیران هتل‌ها و مدیران کاروان‌ها،  ضمن آسیب‌شناسی همه‌جانبه حج گذشته، باهمتی والا و انگیزه‌ای وافر، دلسوزانه کوشیده‌اند تا با برنامه‌ریزی درست و دقیق و تلاشی از سرِ عشق، حجی موفق  را انشالله رقم زنند.

در نیل به این مقصود، همکاری و هماهنگی سازمان و  بعثه مقام معظم رهبری برای ارتقاء و ارائه خدمات مطلوب به حجاج به‌گونه‌ای است که کلیه امور اجرایی قبل و در طول موسم حج، نه‌تنها تحت نظارت کامل بعثه مقام معظم رهبری انجام می‌شود، بلکه در جلسات هفتگی بعثه و سازمان، نسبت به کلیه مسائل اجرایی به‌صورت مشترک تصمیم‌گیری می‌شود.

 همچنین با تأکید بر اصلِ امنیت  حجاج که کشور میزبان، متعهد به تأمین آن است، و اتخاذ تدابیر لازم توسط ستادهای حج، مجموعه کارگزاران، علاوه بر اصل امنیت، برای خدمت بهتر به ضیوف الرحمان و افزایش کارایی و بهره‌وری، فعالیت خود را بر سه اصل متمرکز کرده‌اند:

تلاش و کار بی‌وقفه؛ در موسم حج، عوامل اجرایی، برای خدمت به حجاج، زمان نمی‌شناسند؛

صرفه‌جویی؛ با توجه به شرایط فعلی، تلاش می‌شود بدون کاهش کمّی و کیفی خدمات، راهکارهای کم‌هزینه‌تر و کارآمدتر برگزیده شود.

نوآوری، روان‌سازی فرایندهای اجرایی، کوتاه کردن فرایندها و تسهیل دسترسی حجاج به خدمات، حذف یا کاهش آمدوشد مدیران به ستادها از دیگر رویکردهای حوزه اجرا است.

 اشاره‌ای به اهم آنچه تاکنون انجام‌شده است:

 واکاوی و آسیب‌شناسی دقیق حج گذشته در حوزه‌های تخصصی، تدوین راهکارهای عملیاتی و برنامه‌ریزی جهت بهبود وضعیت اجرایی حج ۹۷

توجه جدی به حوادث و بحران‌های احتمالی؛ تشکیل ستاد مدیریت بحران، جهت مقابله و مدیریت هرگونه پیش آمد احتمالی

سازمان‌دهی حدود ۸۶ هزار زائر، در قالب ۵۸۶ کاروان

تأکید و توجه جدی به امر مهم آموزش کاربردی و توجیه کارگزاران و مدیران کاروان‌ها

علیرغم محدودیت هتل، در مدینه تأمین امکانات اقامتی مناسب، در مدینه منوره و مکه مکرمه

برنامه‌ریزی جامع و دقیق و تدوین جداول زمان‌بندی برای مراحل مختلف ایام تشریف به‌صورت کاملاً سازمان‌دهی شده و قابل رصد و کنترل به‌ویژه رفت‌وبرگشت کاروان‌ها به جمرات با تمرکز بر اصل امنیت و سلامت حجاج

بهینه‌سازی ساختار تشکیلاتی عملیاتی ویژه ایام تشریف

پیشگامی در استفاده سازمان‌دهی شده از پیام‌رسان داخلی برای کلیه کارگزاران، حجاج و خانواده‌های ایشان

تقویت ارتباطات با حجاج و تمرکز بر اطلاع‌رسانی به‌موقع، بهبود و تسهیل روش‌های اطلاع‌رسانی قبل و در طول موسم حج به‌منظور تبیین موضوعات مختلف و مبتلابه حجاج در طول سفر

انتقال بخشی از اقلام ایرانی موردنیاز حجاج و تجهیزات مراکز صنعتی طبخ غذا از طریق کشور ثالث

راه‌اندازی مجتمع بزرگ صنعتی طبخ غذا در مکه مکرمه با رعایت بالاترین شاخص‌های بهداشتی و فن‌آوری

تسهیل فرایندهای اجرایی با استفاده از فن‌آوری اطلاعات و تهیه نرم‌افزارهای کاربردی همراه، در حوزه مدیریت کاروان‌ها، و بازرسی و ارزشیابی

ارتقای نرم‌افزار عمومی به‌ویژه در ایام پرتلاطم تشریف

مشارکت دادن حجاج در مدیریت پیچیده و سنگین امور اجرایی حج، از طریق ایجاد و تسهیل ارتباط دوسویه و افکار سنجی و نظرخواهی بر بستر نرم‌افزارهای تلفن همراه

سازمان حج و زیارت تلاش می‌کند تا با تأمین خدمات مطلوب و مناسب برای حجاج، به‌دوراز رفاه‌زدگی و اسراف، فضایی به وجود آورد که حجاج بتوانند در آرامش و آسایش و بدون دغدغه، از فضایل و معنویت حج بیشتر بهره ببرند و بستر مناسب برای تحقق برنامه‌های فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری نیز فراهم گردد.

همچنین تأکید می‌نماید در تمامی مذاکرات رسمی، اینجانب موضوع بسیار مهم فاجعه منا و شهدای منا را با جدیت مطرح و مطالبه نموده‌ام.

امیدواریم، با دعای خیر حضرت‌عالی، و با تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌های خدمتگزاران حجاج، ان شا الله برگزاری حجی  عزت مندانه، همراه با امنیت، عزت، کرامت، و آرامش حجاج؛ را شاهد باشیم.

ضمن تشکر ویژه از نماینده محترم ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج و وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، ازآنجاکه کار عظیم حج، حاصل همکاری و تلاشِ جمعیِ مراکز متعددی ازجمله، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای عالی امنیت ملی، سازمان هواپیمایی کشوری، هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، پلیس فرودگاه، پلیس گذرنامه، هلال‌احمر، سپاه فرودگاه، شرکت فرودگاه‌ها، شهر فرودگاهی امام خمینی، صداوسیما، بانک مرکزی، بانک ملی، بیمه ایران است، برخود لازم می‌دانم از همه این عزیزان تشکر نمایم.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

 والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته