تولیت آستان قدس رضوی گفت: گفت‌وگوی ادیان ابراهیمی در بارگاه رضوی جلوه‌ای از مبارزه با خشونت‌ها و انواع انحرافات است.

به گزارش خبرنگار زیارت نیوز، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی صبح امروز ۱۰ بهمن‌ماه در نخستین همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان که در تالار قدس کتابخانه آستان قدس رضوی برگزار شد،اظهار کرد: امام رضا(ع) بنیان‌گذار گفت‌وگوی بین ادیان هستند و امیدواریم بتوانیم در این نشست و کمیسیون‌های موضوعی، بحث گفت‌وگوی بین ادیان با موضوعات پیش‌بینی‌شده را به نحو احسن برگزار کنیم.

وی با تقدیر و تشکر از تمام دست‌اندرکاران، شرکت‌کنندگان و علمای اهل سنت و شیعه که در این همایش حضور یافتند، بیان کرد: این همایش قطعا منبع خیر و برکات فراوانی است.وی ادامه داد: گفت‌وگوی بین ادیان حقیقت و نورانیت حقیقت را برای همه آشکار می‌کند و تفکرات و اندیشه‌های نادرست و ناصحیح در خصوص ادیان را از بین می‌برد، همچنین ادیان توحیدی و ابراهیمی را تقویت می‌کند.

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه تصریح کرد: ما با مسیحیت و یهودیت اشتراکاتی داریم، اما با صهیونیست‌ها که با تمام کسانی که داعیه دین‌مداری دارند و به ادیان مختلف ضربه وارد می‎کنند، هیچ اشتراکی نداریم.

وی افزود: گفت‌وگوی ادیان می‌تواند در مقابل کسانی که ادامه زندگی خود را با انحراف عقلانیت و عدالت می‌دانند، ایستادگی کنند.

حجت‌الاسلام رئیسی با اشاره به مضرات دوری از معنویت ابراز کرد: در مغرب زمین، بیش از ۳۰۰ سال پس از رنسانس با معنویت مبارزه می‌شود و نتیجه‌اش جنگ جهانی اول و دوم، ظلم به مردم فلسطین و کلاهک‌های هسته‌ای بوده و این نتیجه دوری معنویت از سیاست است.

وی خاطرنشان کرد: در حقیقت با برافراشته شدن پرچم ایران باتدبیر و رهبری امام خمینی (ره)، پرچم کرامت انسان و پیوند بین سیاست و معنویت و دین‌مداری در تمام شئون برافراشته شد و این مهم با باور و ایمان به خداوند متعال وزندگی توام با اخلاق، عدالت، محبت و عقلانیت حاصل‌شده است.

تولیت آستان قدس رضوی اضافه کرد: گفت‌وگوی با ادیان ابراهیمی در بارگاه منور رضوی می‌تواند جلوه‌ای از مبارزه با خشونت‌ها و انواع انحرافات باشد.

وی تاکید کرد:گفت‌و‌گوی با ادیان دارای شروطی بودند، اولین شرط وحدت در مبدأ است، ادیان ابراهیمی ارزش‌های مشترکی باهم دارند که خداپرستی و اعتقاد به معاد و پیامبر خدا، عدالت، محبت و دلدادگی به خدا و دگر خواهی در پرتو خداخواهی از جمله این اشتراکات است.

حجت‌الاسلام رئیسی بیان کرد: وحدت در مقصد شرط دوم گفت‌و‌گوی با ادیان بوده، مقصد اصلی، نجات و تکامل انسان است، جایگاه انبیا الهی جایگاه برتر بوده، ما را به تعالی و رشد فرامی‌خوانند، کرامت امروز انسان معاصر وحدت در مقصد است.

وی با اشاره به اینکه کرامت اکتسابی در پرتو آموخته‌هایی است که ائمه اطهار (ع) به انسان منتقل کردند، اضافه کرد: الگوی تعامل و گفت‌وگوی ادیان با شرط عدالت انصاف و اخلاق می‌تواند گفت‌وگوی خوبی باشد، اما تعامل و گفت‌وگوی ارباب رعیتی را هرگز نمی‌پذیریم، همه ما در پرتو ربوبیت حق هستیم.

تولیت آستان قدس رضوی شرط دیگر گفت‌وگوی ادیان را اهتمام، جهد و کوشش جدی دانست وافزود: این کنفرانس‌ها ارزشمند است، اما باید جهد و کوشش جدی داشته باشیم، بستر این شروط در پرتو عالم آل محمد(ص) و در پرتو انسان کامل محقق می‌شود.

وی با اشاره به برخی از مضامین زیارت‌نامه امام رضا(ع)، عنوان کرد: در این زیارت‌نامه آمده است: «شما وارث آدم، ابراهیم خلیل،عیسی، موسی و حضرت محمد(ص) هستید ما دودمان شما را می‌شناسیم».

حجت الاسلام رئیسی خاطرنشان کرد: امام رضا(ع) رمز وحدت است و ما به تاسی و در پرتو نورانیت این امام همام می‌توانیم از این ائتلاف و رمز وحدت در مقابل تکفیر، الحاد و در برابر هر ظلم ستمی استفاده کنیم.

لازم به ذکر است، همایش بین المللی امام رضا (ع) و گفتگو ادیان در روزهای ۱۰ و ۱۱ بهمن ماه در تالار قدس حرم مطهر رضوی با حضور اندیشمندان و رهبران دینی برگزار می شود.